-
2433/14Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 119. B. 123. D. 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/17Lyngby
Victorian konversations sofa eller S-sofa af sortmalet træ dekoreret med udskæringer, betræk af stribet velour. England 19. årh.s midte. L. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/20Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/23Lyngby
Dansk régence sofabænk af guldstafferet og nøddepoleret træ. 18. årh.s midte. L. 178.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2433/26Aarhus
Engelsk kommode af mahogni, flankeret af kannelerede kvartsøjler. Georg III form. 20. årh. H. 84,5. B. 103. D. 50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/32Aarhus
Rokoko sofasæt bestående af to-personers sofa samt to stole af bejdset egetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/35Lyngby
Dansk Louis XVI møblement af ådret og forgyldt træ, bestående af fire armstol og en sofa. 18. årh. slutning. Sofa L. 182. (5)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/38Aarhus
Tre næsten identiske armstole af nøddetræ. Louis XV stil. 20. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/41Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/44Aarhus
Rokoko bord af nøddetræ, plade med marquetteri, udskåret med rocailler. 18. årh. H. 74,5. B. 55. D. 81.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/47Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/50Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. Rokoko form. 20. årh. H. 81. B. 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/53Lyngby
Queen Anne spillebord af mahogni. Plade med senere grøn filt. England, 18. årh.s begyndelse. H. 74. B. 72. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/56Aarhus
Regence armstol af bejdset egetræ, rigt udskåret med bladværk, cabriole ben. 18. årh.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/59Lyngby
Tysk barok chatol af nøddtræ og nødderod. Restaureret, 18. årh. H. 228. B. 143. D. 62.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/62Aarhus
Sekskantet piedestal af rigt udskåret og bejdset træ, stamme i form af dreng. 18./19. årh. H. 81. Diam. 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/65Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. H. 81. B. 73. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/68Aarhus
Et par armstole af forgyldt træ, udskåret med bladværk og kannelerede ben. Louis XVI form. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/71Lyngby
Svensk senempire spejl og konsol af mahogni. Karl Johan stil, 19. årh.s midte. Spejl H. 165. B. 83. Konsol H. 78. B. 81. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/77Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/80Aarhus
Dansk barok langbord af bejdset egetræ, front med to skuffer. 18. årh. H. 82. L. 230. B. 82.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/83Lyngby
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/86Aarhus
Langbænk af grønmalet fyrretræ. 19. årh. H. 51. B. 33. L. 205.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/92Aarhus
Barokbord af egetræ, sarg med skuffe, prydet med årstal 1790. 18. årh. H. 7. B. 90. L. 136.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/95Lyngby
Et par havevaser af sortmalet støbejern på sokkler. 20. årh. H. 125. Diam. 57. (4 dele i alt)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2433/98Aarhus
Langbord af massiv fyrretræ, sarg med skuffe, balusterformede ben. 19. årh. H. 78. B. 72. L. 246.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/101Lyngby
Sengustaviansk konsol af forgyldt og bemalet træ med plade af hvd marmor. 18. årh. slutning. H. 80. B. 72. D. 40.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/104Aarhus
Kommode af guldstafferet valnød. Lysberg, Hansen & Therp. Rokoko form. 20. årh. H. 70. B. 67. D. 45.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/107Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 83. B. 110. D. 46. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/113Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 121. B. 61.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/125Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil, betrukket med gråt og sort zig-zag mønster fra Missoni, mørkbejdsede ben. George II stil, 20. årh. H. 106- B. 72. D. 80
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: