2433/1Lyngby
Wilhelm Marstrand: Scene fra "Jeppe på bjerget". Usigneret. Olie på lærred. 32 x 41.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2433/7Lyngby
George Dawe, efter, 19. årh.s midte: Portræt af enkekejserinde Maria Feodorovna af Rusland. Olie på lærred. 85 x 61.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2433/13Lyngby
Karl Fredrik Nordström: Solnedgang over et vinterlandskab med en skovarbejder på en tilsneet mark. Sign. K. N. Olie på malepap. 54 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2433/19Lyngby
Julius Exner: "En ung Knøs kommer hjem fra Jagten". Sign. Exner 1901. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2433/25Lyngby
Siegwald Dahl: Hyrdedreng med hund i sydlandsk bjerglandskab. Sign. Siegwald Dahl 1854. Olie på lærred. 147 x 112.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2433/31Lyngby
Giovanni Martinelli, efter, 17. årh.: Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 63.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2433/37Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En vandringsmand. Sign. Elisabeth Jerichau 1859. Olie på lærred. 63 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2433/43Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2433/49Lyngby
Fredrik Kolstø: Fjordparti med sejlende i lav sol. Sign. F. Kolstø. Olie på lærred. 62,5 x 74,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2433/61Lyngby
Emanuel A. Petersen: Rødmende himmel over Oqaatsut, Diskobugten. Sign. Em. A. P. Rodebay Diskobugten. Olie på lærred. 34 x 48,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/67Lyngby
Harald Moltke: Portræt af en kvinde i grønlandsk nationaldragt. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 74,5 x 61,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2433/73Lyngby
Tysk maler, 17. årh.: Portræt af en herre, antageligt Ulrich von Buol. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/79Lyngby
Niels Simonsen: Vinterlandskab med en soldat stående ved sin døde hest. Sign. N. S. 1875. Olie på malepap. 32 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/85Lyngby
Guido Reni, stil, 17.-18. årh.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 96 x 75. Oval.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/91Lyngby
Nordahl Grove: En jæger på en snedækket flodbred. Sign. Nordahl Grove 1873. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/97Lyngby
Gustav Vermehren: "Soldater på Samlingsstuen". Sign. G. Vermehren 1897. Olie på lærred. 53 x 43.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/103Lyngby
I. T. Hansen: Torvedag. "Piazza del Erbe, Verona". Sign. I. T. Hansen 1903. Olie på lærred. 32 x 22 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/115Lyngby
Emanuel A. Petersen: "I Julianehaabsfjorden". I Qaqortoq fjorden. Sign. Em. P. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/121Lyngby
Johan Rohde: Fra Fanø strand. Dedikeret Digteren Valdemar Rørdam venligst Johan Rohde. Sign. Johan Rohde 1932. Olie på lærred monteret på plade. 35 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/127Lyngby
Janus la Cour: Udsigt mod Hammershus på Bornholms kyst. Sign. J. l. C. Olie på lærred monteret på malepap. 32,5 x 26,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Fiskere på stranden ved Vesterhavet, Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1898. Olie på lærred. 67 x 98.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/139Lyngby
Hedvig Frydensberg: "Muslingesamlere i Normandiet". Skitse. Sign. monogram 10. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/145Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Liggende model. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 53.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/166Lyngby
Harald Schumacher: Parti fra Capri med en kvinde og et barn under en pergola. Sign. H. S. Olie på lærred. 52,5 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/187Lyngby
August Fischer: Parti fra Nürnberg med en kvinde, der vasker tøj i kanalen. Sign. Aug. Fischer 92. Olie på lærred. 66 x 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2433/189Lyngby
Harry Kluge: Marine med skibe, der sejler gennem tågen. Sign. Harry Kluge 1924. Olie på lærred. 82 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/190Lyngby
Gunnar Bundgaard: Græssende køer og en bondedreng på bredden af en fjord. Sign. G Bundgaard. Olie på lærred. 71 x 95.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/191Lyngby
Harry Kluge: Fra en baggård. Sign. Harry Kluge 1948. Olie på lærred. 36,5 x 53,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2433/192Lyngby
David Monies: Beværtningssted i Charlottenlund. Sign. D. Monies. Olie på lærred. 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/197Lyngby
Johan Neumann: Månelys over sejlbåde og en jolle på havet. Sign. Johan Neumann 1929. Olie på lærred. 34 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/200Lyngby
Jan Rawicz: Kanekørsel i en snedækket by. Sign. jan Rawiecz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/207Lyngby
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/214Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: