-
2433/4Aarhus
Johannes Larsen: “Den grimme ælling”. Sign. monogram, 33. Olie på lærred. 71 x 87.
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
-
2433/10Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. Oval 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/16Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Norsk fjordparti. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 66.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/22Aarhus
Carl Bloch: "En kone fra Refsnæs". Studie til "Kæmpehøj ved Refsnæs", 1858. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 18,5 x 15.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/28Aarhus
Dankvart Dreyer: Portræt af kunstnerens broder Jørgen Gantzel Blicher Dreyer. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 19.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/34Aarhus
Dankvart Dreyer: Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/40Aarhus
Wladislaw Chmielinski: Vinterparti fra Warzawa. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/46Aarhus
Max Kleditzsch: Parti med en lille vogterpige og geder. Sign. M. Kleditzsch 1922. Olie på lærred. 49 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/58Aarhus
I. T. Hansen: To partier fra Bornholm. Sign. I.T.H. Olie på lærred monteret på plade. Hver 7 x 11. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/64Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: "The silver lining of the clouds". Sign. A.B. Hughes. Olie på lærred. 51 x 77.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/70Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i aftenlys. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 51 x 85.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/76Aarhus
P. A. Schou: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram 1906. Olie på malepap. 40 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/82Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en terrier, der tager en middagslur. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 43 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/88Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Parti fra fjorden ved La Vicomté. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 48 x 67.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/94Aarhus
A. Mackeprang: Gadescene fra Rom. Sign. monogram, Rom 16/3 71. Olie på lærred. 44 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/106Aarhus
August Ferdinand Schiertz: En jæger med sin hund. Sign. Ferd. Schiertz 1835. Olie på lærred. 28 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/118Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med solnedgang over et oprørt hav. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 69 x 106.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1917. Olie på lærred. 55 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/136Aarhus
Lucius Rossi: Portræt af en italiensk pige. Sign. L. Rossi, Roma 79. Olie på lærred. 39 x 25.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/142Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Landskab med en skrænt. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/171Aarhus
Victor Qvistorff: Havneparti med et passagerskib. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/179Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenscene fra Amager Fælled. Sign. CN. Olie på lærred. 18 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/188Aarhus
Holger H. Jerichau: Landskab ved Pompei med en rytter til hest. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på træ. 26 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/193Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: To opstillinger med frugter og blomster. Sign. EP. Olie på træ. Hver 22 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/194Aarhus
Louis Jensen: Kystparti fra Rapallo, Italien. Sign. Olie på lærred. 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/195Aarhus
Holger Lübbers: Fiskerbåde i sundet. Sign. H. Lübbers 1928. Olie på lærred. 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/196Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/198Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/201Aarhus
Simon van Gelderen: Interiør med nøgen kvinde henslængt på en seng. Sign. Simon Gelderen. Olie på lærred. 39 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/202Aarhus
Andreas Juuel: Parti fra en skovvej med en gående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/203Aarhus
Kai Drews: Kystparti med en badebro. Sign. K. Drews 1935. Olie på lærred. 32 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/204Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Kystparti med klipper. Sign. BH 08. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/209Aarhus
Axel Hou: Opstilling med roser i en glasvase. Sign. Axel Hou, 29-5-43. Olie på lærred. 34 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/212Aarhus
N. P. Mols: Klitlandskab ved Nissum. Sign. Niels P. Mols, 86 Nissum. Olie på lærred. 30 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/234Aarhus
Louise Bonfils: Gårdeksteriør med et bindingsværkshus. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/235Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand med langt skæg. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/236Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skovparti med råvildt i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/237Aarhus
Giuseppe Nogari, kopi efter, 20. årh.: En dreng med en kurv frugt. Sign. EA. Olie på lærred. 61 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/238Aarhus
Christian Zacho: Parti fra Marselisborgskovene. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/239Aarhus
Raffaello Santi, efter, 20. årh.s begyndelse: Madonna med Kristusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/240Aarhus
N. A. Lützen: Fra en skovlysning. Sign. N. A. Lützen, Mai 1870. Olie på lærred. 33 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/241Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på slæb i havblik. Sign. H. Lübbers 1922. Olie på lærred. 74,5 x 107.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/244Aarhus
C. F. Aagaard: Udsigt over Botanisk Have. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/255Aarhus
Fransk maler. 20. årh.: Sommerligt landskab med figurer i forggrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/257Aarhus
Karl Bender (Efter Jacques François Carabain): "The Werner Chapel in Oberwesel". Sign. Olie på træ 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/258Aarhus
Johann Wilhelm Julius Köhnholz: Ved en palmekyst en overskyet dag. Sign. Olie på lærred. 74 x 115. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/261Aarhus
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/262Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dansk sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 38 x 62.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/263Aarhus
Emanuel Larsen: Marine fra Falsters kyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på lærred. 29 x 36.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2433/265Aarhus
Italiensk maler, ca. 1700.: Mytologisk scene. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 28 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/266Aarhus
Fransk maler, 19. årh.s slutning: Fransk gårdeksteriør. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/267Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: To drenge i en port. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 73.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/268Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 40 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/269Aarhus
Oscar Herschend: Vestjyske klitter, efterår. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: