-
2433/1Lyngby
Wilhelm Marstrand: Scene fra "Jeppe på bjerget". Usigneret. Olie på lærred. 32 x 41.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/4Aarhus
Johannes Larsen: “Den grimme ælling”. Sign. monogram, 33. Olie på lærred. 71 x 87.
Sælges
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
-
2433/7Lyngby
George Dawe, efter, 19. årh.s midte: Portræt af enkekejserinde Maria Feodorovna af Rusland. Olie på lærred. 85 x 61.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2433/10Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. Oval 65 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/13Lyngby
Karl Fredrik Nordström: Solnedgang over et vinterlandskab med en skovarbejder på en tilsneet mark. Sign. K. N. Olie på malepap. 54 x 100.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/16Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Norsk fjordparti. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 46 x 66.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/19Lyngby
Julius Exner: "En ung Knøs kommer hjem fra Jagten". Sign. Exner 1901. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2433/22Aarhus
Carl Bloch: "En kone fra Refsnæs". Studie til "Kæmpehøj ved Refsnæs", 1858. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 18,5 x 15.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/25Lyngby
Siegwald Dahl: Hyrdedreng med hund i sydlandsk bjerglandskab. Sign. Siegwald Dahl 1854. Olie på lærred. 147 x 112.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2433/28Aarhus
Dankvart Dreyer: Portræt af kunstnerens broder Jørgen Gantzel Blicher Dreyer. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 19.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/31Lyngby
Giovanni Martinelli, efter, 17. årh.: Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 63.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/34Aarhus
Dankvart Dreyer: Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2433/37Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En vandringsmand. Sign. Elisabeth Jerichau 1859. Olie på lærred. 63 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/40Aarhus
Wladislaw Chmielinski: Vinterparti fra Warzawa. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/43Lyngby
Ernst Meyer: "Neapolitansk Fisker". Usigneret. Olie og bly på papir monteret på lærred. 27,5 x 34.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/46Aarhus
Max Kleditzsch: Parti med en lille vogterpige og geder. Sign. M. Kleditzsch 1922. Olie på lærred. 49 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/49Lyngby
Fredrik Kolstø: Fjordparti med sejlende i lav sol. Sign. F. Kolstø. Olie på lærred. 62,5 x 74,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2433/58Aarhus
I. T. Hansen: To partier fra Bornholm. Sign. I.T.H. Olie på lærred monteret på plade. Hver 7 x 11. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/61Lyngby
Emanuel A. Petersen: Rødmende himmel over Oqaatsut, Diskobugten. Sign. Em. A. P. Rodebay Diskobugten. Olie på lærred. 34 x 48,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/64Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: "The silver lining of the clouds". Sign. A.B. Hughes. Olie på lærred. 51 x 77.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/67Lyngby
Harald Moltke: Portræt af en kvinde i grønlandsk nationaldragt. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 74,5 x 61,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/70Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i aftenlys. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 51 x 85.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/73Lyngby
Tysk maler, 17. årh.: Portræt af en herre, antageligt Ulrich von Buol. Usigneret. Olie på lærred. 86 x 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/76Aarhus
P. A. Schou: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram 1906. Olie på malepap. 40 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/79Lyngby
Niels Simonsen: Vinterlandskab med en soldat stående ved sin døde hest. Sign. N. S. 1875. Olie på malepap. 32 x 25.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/82Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en terrier, der tager en middagslur. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 43 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/85Lyngby
Guido Reni, stil, 17.-18. årh.: Portræt af en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 96 x 75. Oval.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/88Aarhus
Sigrid Louise Bølling: Parti fra fjorden ved La Vicomté. Sign. S. Bølling. Olie på lærred. 48 x 67.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/91Lyngby
Nordahl Grove: En jæger på en snedækket flodbred. Sign. Nordahl Grove 1873. Olie på lærred. 31 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/94Aarhus
A. Mackeprang: Gadescene fra Rom. Sign. monogram, Rom 16/3 71. Olie på lærred. 44 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/97Lyngby
Gustav Vermehren: "Soldater på Samlingsstuen". Sign. G. Vermehren 1897. Olie på lærred. 53 x 43.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/103Lyngby
I. T. Hansen: Torvedag. "Piazza del Erbe, Verona". Sign. I. T. Hansen 1903. Olie på lærred. 32 x 22 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/106Aarhus
August Ferdinand Schiertz: En jæger med sin hund. Sign. Ferd. Schiertz 1835. Olie på lærred. 28 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/115Lyngby
Emanuel A. Petersen: "I Julianehaabsfjorden". I Qaqortoq fjorden. Sign. Em. P. Olie på lærred. 34 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/118Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med solnedgang over et oprørt hav. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 69 x 106.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/121Lyngby
Johan Rohde: Fra Fanø strand. Dedikeret Digteren Valdemar Rørdam venligst Johan Rohde. Sign. Johan Rohde 1932. Olie på lærred monteret på plade. 35 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1917. Olie på lærred. 55 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/127Lyngby
Janus la Cour: Udsigt mod Hammershus på Bornholms kyst. Sign. J. l. C. Olie på lærred monteret på malepap. 32,5 x 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Fiskere på stranden ved Vesterhavet, Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1898. Olie på lærred. 67 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/136Aarhus
Lucius Rossi: Portræt af en italiensk pige. Sign. L. Rossi, Roma 79. Olie på lærred. 39 x 25.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/139Lyngby
Hedvig Frydensberg: "Muslingesamlere i Normandiet". Skitse. Sign. monogram 10. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/142Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Landskab med en skrænt. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/145Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Liggende model. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/166Lyngby
Harald Schumacher: Parti fra Capri med en kvinde og et barn under en pergola. Sign. H. S. Olie på lærred. 52,5 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/171Aarhus
Victor Qvistorff: Havneparti med et passagerskib. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/179Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenscene fra Amager Fælled. Sign. CN. Olie på lærred. 18 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/187Lyngby
August Fischer: Parti fra Nürnberg med en kvinde, der vasker tøj i kanalen. Sign. Aug. Fischer 92. Olie på lærred. 66 x 55.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/188Aarhus
Holger H. Jerichau: Landskab ved Pompei med en rytter til hest. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på træ. 26 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/189Lyngby
Harry Kluge: Marine med skibe, der sejler gennem tågen. Sign. Harry Kluge 1924. Olie på lærred. 82 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/190Lyngby
Gunnar Bundgaard: Græssende køer og en bondedreng på bredden af en fjord. Sign. G Bundgaard. Olie på lærred. 71 x 95.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/191Lyngby
Harry Kluge: Fra en baggård. Sign. Harry Kluge 1948. Olie på lærred. 36,5 x 53,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2433/192Lyngby
David Monies: Beværtningssted i Charlottenlund. Sign. D. Monies. Olie på lærred. 28 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/193Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: To opstillinger med frugter og blomster. Sign. EP. Olie på træ. Hver 22 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/194Aarhus
Louis Jensen: Kystparti fra Rapallo, Italien. Sign. Olie på lærred. 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/195Aarhus
Holger Lübbers: Fiskerbåde i sundet. Sign. H. Lübbers 1928. Olie på lærred. 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/196Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/197Lyngby
Johan Neumann: Månelys over sejlbåde og en jolle på havet. Sign. Johan Neumann 1929. Olie på lærred. 34 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/198Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/200Lyngby
Jan Rawicz: Kanekørsel i en snedækket by. Sign. jan Rawiecz. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/201Aarhus
Simon van Gelderen: Interiør med nøgen kvinde henslængt på en seng. Sign. Simon Gelderen. Olie på lærred. 39 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/202Aarhus
Andreas Juuel: Parti fra en skovvej med en gående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: