-
2427/754
Jørgen Haugen Sørensen: “Den lille katolske”. Skulpturgruppe i fem dele af poleret marmor og sten. H. 35 (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/753
Arne Jacobsen: "AJ". Et par lamper af sortlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2427/752
Aage Gitz-Johansen: "Finnmarken", 1954. Sign. monogram. Blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/751
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ, front med fem skuffer. Greb af messing. Udført 1950/1960érne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2427/750
Lysberg Hansen & Terp: To bakkeborde med stel af mahogni. Udført hos Lysberg Hansen & Terp. H. 66,5. B. 42/62. D. 62.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/746
Jiri Georg Dokoupil: Model. Sign. d 89. Tusch på papir. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2427/738
Lilibeth Cuenca Rasmussen: Uden titel. 2001. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50×60. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/748
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/739
Frank Gallo: Uden titel. Sign. Frank Gallo, 108/285. Litografi i farver. Lysmål 73x54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2427/747
Kari Svensson: "Naturoplevelse", Færøerne. Sign. KS 03 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/744
Georg Jacobsen: Uden titel. Sign. Georg Jacobsen 1962. Litografi i farver. Lysmål 47 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/743
Erik Jørgensen: To kompositioner. Én sign. Erik Jørgensen 92. Olie på papir. Størrelse varierer. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/734
Else Fischer-Hansen: Fem kompositioner. Alle sign. Else Fisher-Hansen 73, 1/75. Litografi i farve. Lysmål 53 x 33. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/741
Robert Jacobsen: "RJ". Mappe med seks litografier. Alle sign. Rob. Jacobsen, 19/25
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/740
Tyge Bendix: Interiør med nøgenmodel. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på plade. 56 x 76.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/729
Albert Bertelsen: "Rustkomposition". Sign. Albert Bertelsen med dedikation, 6-9-1988. Akvarel på papir. 33 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/736
Joan Miró: "Chair”, 76. Tryksign. Miró, 289/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 × 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/735
Per Kirkeby: "Fiskerpigens sang". Sign. Per Kirkeby, 406/500. Offset i farver. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2427/732
Michael Kvium: "For Men Only". Sign. Kvium 83. Mixed media på papir, collage. Bladstørrelse 31 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/718
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. JFS 2010. Patineret bronze. 8 x 13 x 12.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/733
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 1/1. Håndkoloreret kobbertryk i farver. Lysmål 23 x 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/730
Asta Ring Schultz: Ved Arenes de Lutece, Paris, Maj, 1947. Sign. A.R.S. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/728
Lærke Lauta: "Search", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på papir. Bladstørrelse 15 x 32.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2427/727
Edith Kielland-Brandt: Opstilling med blomster og vaser. Sign. Edith Kielland-Brandt. Olie på lærred. 51 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/721
Axel Salto: Opstilling. Usign. Litografi i farver. Lysmål 49 x 69.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/724
Leif Sylvester: “A Glimpse of Humanity”, 84/125. Polykrom bemaling på glasfiber. Udført for The Elephant Parade. H. 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/719
Lilibeth Cuenca Rasmussen: “Party”, 2001. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 80×60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/723
Mikael Jackson: Uden titel. Usign. Relief i porcelæn og messing. 90 x 60 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/722
Salvador Dali: "Marianne and the Chevalier", 1967. Sign. Dali, XXXIII/XC. Litografi i farver. Lysmål 57 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/717
Sigurd Swane: Opstilling med gule tulipaner. Sign. Ssw. Olie på lærred. 49x40,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/716
Harald Engman: Place du tertre, Paris, 1924. Usign. Olie på lærred. 30 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/715
FOS (Thomas Poulsen): Tre kompositioner. Sign. Fos. Litografi i farver. Lysmål 29x20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/714
Helge Holmskov: Pige i blæsevejr. Usigneret. Brændt rødler. Monteret på plade af fyrretræ. H. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/713
Susanne Alpass: Vase af stentøj med to hanke. Dekoreret med lys glasur med brune og grønne elementer. H. 16. B. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/712
Dansk design: Et par væglamper af teak med skærme af hvid akryl. 1960'erne. H. 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/711
Dansk møbeldesign: Skammel af bambusflet. Udført og mærket for Illums bolighus. 1960'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/710
Jens H. Quistgaard: Isspand og to fade af teak og wengé. H. 39,5. Diam. 32 og L. 42,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/709
Dansk møbeldesign: Fire opbevaringskasser af massiv fyr med tapsamlinger. 1960-70'erne. H. 46. B. 42. D. 42. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/708
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "HM8". Gulvlampe med stel af sortlakeret metal. &Tradition. H. 134.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/707
Kaj Hansen & Jan Fugl, tilskrevet: Tre væglamper af hvid- og grønlakeret metal. 1980-90'erne. H./B. 32. D. 18. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2427/691
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/706
Nanna Ditzel: Højstol med stel og indsats af racing green lakeret træ. Model ND54. Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/705
Dansk design: Organisk formet fad af massivt teak med to fordybninger. Ej stemplet. Udført 1960'erne. L. 59,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/699
Nils Erik Gjerdevik: "Born to Gamble". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/704
Reinhoud d'Haese: Figurer. Sign. Reinhoud, 179/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/703
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 19, 134/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/702
Lone Dupont: "Encoentro con dios", "Afrodite" og "Pegasus", 2000, 2001. Tre relieffer. Hver 19 x 15. Uindrammede. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2427/701
Johannes A. Jørgensen: "Den rene romantik". Sign. Johs 76 samt på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 75.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/700
Dansk design: To papirkurve af patineret kernelæder. H. 25-29. Diam. 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/698
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. SWH. Olie på lærred. 52x58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/697
Balder Olrik: "Suburban Nightlife #1", 1998. Analogt print fra dias. Unika. Lysmål 54 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/695
Claus Carstensen: "Reflexions sur la Violence (Kitsch 1 ) #2, 1984. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/694
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/693
Georgi Daskaloff, Jean-Pierre Vielfaure, Eugène Brands: Tre mapper med 12 litografier hver. Alle sign. 38 x 30. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/692
Vita Thymann: "Rød tjørn". 1973. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/690
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. 2015. Sign. JN 15. Olie på lærred. 48 x 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/689
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: Tre skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/688
Harald Leth: "Badestrand, Skive Fjord". Sign. HL. Olie på lærred. 23 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/675
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 16 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/686
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/666
Karl Larsen: Selvportræt. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 93x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/685
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt