-
2427/629Aarhus
Svend Engelund: "Direktørmøde". 1975. Sign. SE 76. Olie på lærred. 90 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/632Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 84,5. B. 192. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/634Lyngby
Yan Kai Nielsen: Uden titel. Sign. Yan. Udskåret teaktræ. 12 x 48 x 7.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/635Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Heritage of landscapes characters". Sign. Olie på lærred. 60 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/637Lyngby
Andreas Wargenbrant: "My first dollar". Sign. på bagsiden. Grøn- og guldpatineret bronze. 20 x 43, 5 x 2.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/638Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1940'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/640Lyngby
Peter Brandes: Lekythos. Usign. Bemalet lertøj. H. 33. Dia. 10.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/641Aarhus
Dansk snedkermester: Art Decó øreklapstol med stel af mahogni, bagside betrukket med sømbeslået skai. 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/643Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 13 x 21 til 29 x 22. Uindrammet. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/644Aarhus
Dansk keramiker: Par bordlamper af stentøj modeleret med grafiske mønstre i relief. H. 69 inkl. montering. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/646Lyngby
Ole Folmer Hansen: "In the mood". Sign. Ole Folmer Hansen IV 2010 på bagsiden. Olie på træ. 59,5 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/647Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Liggestol af bambus og rattan med justérbar ryg. 1930-40'erne. L. 144-189.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/649Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 30 x 21. Uindrammet. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/651Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 83/90. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/652Lyngby
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 65/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/653Lyngby
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 37. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/654Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Gul komposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 91 x 63. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/655Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 91, 50/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/656Lyngby
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 20-1-65. Gouache på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/657Lyngby
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005, 11/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/658Lyngby
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge Sign. EA Frandsen 04 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/659Lyngby
Per Kirkeby: "Taflen, Blatt III", 1984. Sign. PK 84, 1/15. Akvatinte. Bladstørrelse 79 x 99.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/660Lyngby
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøjsrelief. H. 24.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/661Lyngby
Trine Boesen: "True Affection II". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/662Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Delvist sign. Akvarel, kul og gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 30 .... (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/663Aarhus
Bjørn Nørgaard: Fire erotiske kompositioner. Sign. Bjørn Nørgaard 2017. 35 x 28, 29 x 37, 29 x 37 og 37,5 x 28. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/664Aarhus
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Stor pendel med kegleformet fatning af børstet aluminium, skærme af mat akryl.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/665Lyngby
Richard Winther: “Gul dame/høst-pige”. Sign. med titel og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98x68.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/666Lyngby
Karl Larsen: Selvportræt. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 93x73.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/667Lyngby
Christopher Galvin-Harrison: "Head study". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 92x71,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/668Lyngby
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. EJ 95, 136/150. Litografi i farver. Lysmål 77x51.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/669Lyngby
Andreas Wargenbrant: "The Winner takes it all!". Bronze. 39x37.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/670Lyngby
Hanne Varming: "Konen i dørkarm". Sign. HV. Patineret bronze. H. 22.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/671Lyngby
Viggo Rohde: Uden titel. Sign. Viggo Rohde. Olie på lærred. 80x68.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/672Lyngby
Olafur Eliasson: Vindmølle. Sign. Olafur Eliasson, 31/90 på bagsiden. Litografi. Bladstørrelse 20×52
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/673Lyngby
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51x51.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/674Lyngby
Asger Jorn: “Le Chat Qui Rit”. Sign. Jorn 53/70, 94/100. København. Litografi i farver. Bladstørrelse 56,5 x 66.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/675Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 16 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/676Lyngby
Damien Hirst: "No Love Lost". Udstillingsplakat fra Wallace Collection. Sign. Damien Hirst. Offset. Bladstørrelse 84 x 59. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/677Lyngby
Alexander Tovborg: Komposition. Usigneret. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 75.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/678Lyngby
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/679Lyngby
Lars Schwander: "Yoko Ono". Sign. Lars Schwander 2001, 6/10. Sort/hvid fotografi. Lysmål 28 x 28.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/680Lyngby
Vibeke Alfelt: "Hesteflok". Sign. monogram 1972. Olie på plade. 48 x 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/681Lyngby
Bjørn Nørgaard: Uden titel, 1992. Usign. Kongelig. P. 287. Polykromt glaseret porcelæn. 52 x 18,5 x 8,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/682Lyngby
Henry Heerup: Snegl. Usign. Rød granit. H. 20. B. 33. D. 14.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/683Lyngby
Nobuyoshi Araki: Komposition fra serien “Akt Tokyo”. Sign. på bagsiden. Sølv gelatin print. Lysmål 59 × 47.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/684Lyngby
Martin Erik Andersen: Jerndæksler. Usign. Unikatryk. Lysmål 56×86.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/685Lyngby
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/686Lyngby
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/687Aarhus
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/688Aarhus
Harald Leth: "Badestrand, Skive Fjord". Sign. HL. Olie på lærred. 23 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/689Lyngby
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: Tre skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/690Aarhus
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. 2015. Sign. JN 15. Olie på lærred. 48 x 63.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/691Lyngby
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/692Aarhus
Vita Thymann: "Rød tjørn". 1973. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/693Lyngby
Georgi Daskaloff, Jean-Pierre Vielfaure, Eugène Brands: Tre mapper med 12 litografier hver. Alle sign. 38 x 30. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/694Lyngby
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/695Lyngby
Claus Carstensen: "Reflexions sur la Violence (Kitsch 1 ) #2, 1984. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/696Lyngby
Lauritz Hartz: Landskab med vej. Grønnehave, Foraar. Sign. LH. Olie på lærred. 58x69.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/697Lyngby
Balder Olrik: "Suburban Nightlife #1", 1998. Analogt print fra dias. Unika. Lysmål 54 x 83.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/698Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. SWH. Olie på lærred. 52x58.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/699Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Born to Gamble". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: