2427/876
Poul Henningsen: "PH-1/1". Et par pendler med fatningshus af bakelit. Skærme af ravfarvet glas. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2427/886
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/885
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/884
Michael Kvium, Peter Klitgaard : "Det skinbarelige øje". Dvd samt signeret plakat med tegning. Plakat 47,5 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2427/883
Evgenij Klenø: Landskab med udsigt over marker. Sign. Klenø 64. Olie på lærred. 79 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/882
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1940'erne. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/875
Poul Henningsen: "PH-2/2". Tidlig loftlampe af patineret messing til loftmontering, mærket "Pat. Appl.".
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2427/881
Dansk møbeldesign: Fire stole med stel af eg, betrukket i sæder med brunt skind. Udført hos Vamo. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2427/874
Hans J. Wegner: “JH 589”. Tremmebænk af patineret eg med gennembrudt sæde, opsat på tilspidsende ben.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
2427/880
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med rødt møbelstof. 1930-40'erne. L. 200.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/879
Ferdi Giardini: "Blow D-28". Ventilatorloftlampe af hvidt og klart plast. Udført hos Luceplan, Italien. H. 40. Diam. 140.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/878
Ubekendt møbeldesign: To sæt indskudsborde af akryl. H. 37,5-40. B. 46-60,5. D. 40. og H. 38-40. B. 36-38. D. 38. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2427/877
Skandinavisk design: Skrivebord af birkerod, sarg med to skuffer. 1930-40'erne. H. 76. B. 120. D. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2427/870
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/873
Svend Wiig Hansen: "Blodets hav". Sign. Wiig Hansen, 88, trykt i 50 exp. Litografi i farver. Lysmål 36 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/872
E. Dragsted: Et sæt koniske salt- og peberbøsser af sterlingsølv. Dessin 440. Vægt ca. 42 g. H. 8,2. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/862
Dansk snedkermester: Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med grøn velour.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/871
Niels O. Møller: Armstol af bejdset mahogni. Sæde betrukket med grå uld. Model 62. Formgivet 1962. Udført og mærket hos J.L. Møller.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/869
Doris Bloom: Rytter og elsskovscene. Kul og koldnålsradering. Bladstørrelse 35 x 25 og Lysmål 34 x 19. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/868
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig 91, prøvetryk 1/1. Træsnit i farver, monotypi. Bladstørrelse 29 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2427/867
Rigmor Andersen: Fritstående skrivebord af kirsebærstræ. Front med fire skuffer og to udtræksplader ilagt glas.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/866
Jo Hammerborg: “Zenith”. Par pendler med skærme af børstet aluminium og antracitgråt metal. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2427/865
Dansk møbeldesign: Skrivebord af teak med ben af forkromet metal. 1950-60'erne. H. 75. L. 150. B. 75.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2427/864
Ubekendt design: Lysekrone med syv hængende blus. Skærme af forkromet metal. H. 120.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2427/863
Dansk møbeldesign: Reolvæg af massiv oregon pine, bestående af syv hylder, 14 vanger og 41 mellemstykker.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/861
Mogens Balle: Uden titel. Sign. Balle 66, 135/230. Træsnit i farver. Lysmål 40 x 47.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2427/855
Hans J. Wegner: “JH 713”. Et par lænestole af mahogni. Ryg og sæde betrukket med grå uld. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/860
Kari Svensson: Landskab, Færøerne. Sign. KS 03 samt på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/859
Max Parylewicz: Uden titel. Sign. på bagsiden M. Parylewicz, 2001. Olie på lærred. 180 x 260.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/857
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med klemben af stål. Top af palisander. H. 63. L. 175. B. 125.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/858
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: Sammenklappelig hvilestol af eg. Betrukket med rosa stof.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2427/856
Poul Hundevad: “Guldhøjstolen”. Foldbar skammel med stel af teak. Sæde udspændt med defekt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/854
Hans J. Wegner: Et par armstole af teak. Sæde samt ryg betrukket med brunt farvet skind. Model JH-525. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/829
Bente Hansen: Stor, skulpturel vase af stentøj, modelleret i bølgende form. Dekoreret med mørk gråbrun glasur med udsparet stribe-dekor. H. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/853
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2427/852
Jens H. Quistgaard: Et par cigarhumidorer af palisander. Udført hos Dansk Designs Denmark, IHQ. H. 15. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2427/851
Dansk møbeldesign: Lænestol betrukket med to-farvet uld, ben af bejdset bøg. 1950'erne.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2427/850
Børge Mogensen: Daybed af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/849
Jørgen Høvelskov: “Harpestolen”. Hvilestol med stel af sortlakeret ask, udspændt med flagline.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/848
Aage Petersen: Et par bordlamper af messing. Skærm af plisseret akryl. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/847
Svend Aage Holm Sørensen: Bordlampe af mosgrønt glas med base af sortlakeret metal og montering af sort plast. H. 54./59,5. E1
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2427/845
Mogens Andersen: To kompositioner. Sign. Radering og litografi. Bladstørrelse 30 x 21 og 64 x 38. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/844
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt
2427/843
Depeche Mode: Samling på 64 forskellige album herunder specialudgaver. (64)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2427/842
Hans J. Wegner: "GE 20". Kvadratisk sofabord/bar af eg. Top i form af opklappeligt låg monteret med læderstrop.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/841
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af teak. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grønt skind. Udført 1960érne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2427/832
Ellen Krause: "Rosenbuket". 1978. Sign. Krause. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/840
Bente Hansen: Høj cylindrisk gulvvase af stentøj modelleret med bølgende sider. Dekoreret med grønbrune glasurer. H. 79.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2427/839
Erik Reiff: Stort fad af stentøj dekoreret med blåglaserede mønstre på lysegrå base. Diam. 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/838
Royal Copenhagen: 15 årsæg af porcelæn med polykrom dekor. H. ca. 9,5. (15)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2427/837
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/836
Anni & Bent Knudsen: Uro af messing med kugler af rød plast. 1960'erne. H. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2427/825
Dansk møbeldesign: Et par dækstole med stel af stål og lameller af patineret teak. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2427/835
Kgl. P., m. fl.: Fem små vaser og skåle af stentøj. Kgl. P. H. 5,2-10,8. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2427/834
William Hansen: Landskab med stynede popler. Sign. monogram 73. Olie på plade. 64 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/833
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 1954. Olie på lærred. 63 x 87.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2427/824
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2427/831
Peter Nicolaisen: Blomster. Sign. PN. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/826
Anders Bruun-Møller: Uden titel. Sign. abm. Mixed media på papir. Lysmål 34,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/830
Peter Nicolaisen: Blomster. Sign. PN. Olie på lærred monteret på plade. 43 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/828
Alev Ebüzziya Siesbye: Lille skål af stentøj delvis dekoreret med lysegrå glasur. H. 4,7. Diam. 10,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK