-
2427/543
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt stentøj, dekoreret med cremehvid glasur. Stemplet monogram. H. 5,5-6,3. B. 29,5. L. 32.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/559
Pablo Picasso: “Bacchanale II”, fra mappen “La Flute Double”, 1967. Tryksign. i grøn. Litografi i farver. Lysmål 40×52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/557
Poul Kjærholm: "PK 22". Et par lænestole med stel af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2427/555
Bodil Manz: Sekstenkantet skål af tyndt porcelæn med høje sider. Dekoreret ud- og indvendigt med blåglaseret stregdekor. L. 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/550
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/554
Erik Riisager Hansen: Fritstående skrivebord af palisander. Front med to skuffesektioner. H. 73/74. L. 160. B. 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2427/553
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp El Quseirr, 2004. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/552
Inger Rokkjær: Lågkrukke af rakubrændt stentøj modelleret i firsidet form med påtrykt ornament på hver side. H. 22.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/549
Inger Rokkjær: Kande af rakubrændt stentøj, kandens midte med indridsninger i relief. Dekoreret med cremehvid glasur. H. 18.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/551
Paolo Venini: "Trilobi". Lysekrone med glasstænger ophængt i kæder. Udført hos Venini. 1970'erne. H. 140. Diam. 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/545
Piero Lissoni: "Extra Wall". Sofa bestående af 12 moduler, betrukket med grå møbelstof. Living Divani. (12)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2427/548
Arne Jacobsen: "Syveren". Ni armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen, 2006. (9)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2427/547
Mogens Balle: Rød, sort og hvid komposition. Sign. MB 57. Olie på lærred. 63 x 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/546
Inger Rokkjær: Cirkulær krukke af rakubrændt stentøj. Dekoreret med lys turkisgrøn glasur med gråhvid og mørkegrå dekor. H. 12,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/540
Inger Rokkjær: Høj lågkrukke af rakubrændt stentøj modelleret i oval form med reliefdekor. H. 33. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/544
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/542
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Seks skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/541
Frodo Mikkelsen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/539
Georg Baselitz: "Norwegermädchen", 1986. Sign. G. Baselitz 86, 23/25. Radering. Lysmål 48 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/538
Hans Scherfig: "Danmark dejligst". Sign. Scherfig 1932. Tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/537
Inger Rokkjær: Lågkrukke af stentøj modelleret i let kantet form. Dekoreret med gråhvid glasur med vertikale grønne dekorationer. H. 12,9.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/533
Illum Wikkelsø: Sidebord med tre tilhørende folde/indskudsborde af riopalisander. Model 278. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/535
Anna Sørensen: Uden titel. Sign. AS 2013. Lertøj dekoreret med indridset mønster og polykrom glasur. H. 59.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/534
Richard Manz, Bodil Manz: To vaser samt et skulpturelt objekt af stentøj. Unika. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/532
Hans Henrik Lerfeldt: Stående model. Sign. Lerfeldt 81. Goauche og airbrush på papir. Lysmål 31 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/531
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2427/530
Helge Holmskov: "Par i omfavnelse". 1945. Sign. monogram 45. Skulptur af udhugget træ. H. 120.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/525
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. H. 32. L./B. 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/529
Lars Physant: "Ekstatisk II", 2005. Usign. Akryl på relief af træ. 88 x 72 x 2,6. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/528
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2427/527
Hans J. Wegner: "GE 290A og 290". Høj- og lavrygget lænestol af eg, betrukket med mønstret møbelstof. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2427/526
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. Børge Jørgensen 1976. Poleret og mat stål samt sort bemalet stål. 96 x 58 x 49.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/524
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
2427/523
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, Kongelig P. 95. Glaseret lertøj. H. 76. Dia. 34.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2427/522
Hans J. Wegner: “GE 6”. Sovesofa af eg, opklappelig ryg med flet. Sæde betrukket med grå uld.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/521
Knud Nielsen: Komposition, 1963. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/520
Pablo Picasso: “Le vieux roi”, 1959 (6–1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Litografi. Lysmål 65×50.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/519
Dorthe Møller: Tre lågskåle af stentøj. Delvist dekoreret med blå og grå glasurer. H. 8-13. Diam. 16,5-33. (3) A4
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/506
Frimod Joensen: Udsigt over en færøsk bygd. Sign. Frimod Joensen 1979. Olie på plade. 62 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2427/518
Albert Bertelsen: Vinterbegravelse, 1962. Sign. Albert Bertelsen med datering. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
2427/512
Bárdur Jakupsson: Komposition. Sign. Bá Jakupsson 17. Olie på lærred. 80 x 70.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/517
Ib Braase: Uden titel (Bænken), 1977. Usign. Bemalet jern, bronze og marmor. 86 x 115 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/516
Alev Ebüzziya Siesbye: To små tallerkner af stentøj med udsparet dekor samt dekoreret med hvid glasur. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/515
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2427/509
Mogens Balle: Uden titel, 1979-80. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/514
Leif Sylvester: "Apport". Sign. Sylvester 2015. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2427/511
Cathrine Raben Davidsen: "Echo", 2011. Sign. CRD på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2427/513
Bente Brosbøl Hansen: Stor gulvkrukke af stentøj dekoreret med geometrisk mønster. H. 59.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/501
Dansk snedkermester: Et sæt på 12 stole med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået nigerskind. (12)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2427/507
Svensk design: Fire udendørsvæglamper af patineret kobber. Skærme af hhv. ravfarvet og klart glas. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/510
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med vippefunktion og returdrej, fod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/508
Marika Mäkelä: "Signed Place", 1995. Sign. på bagsiden Marika Mäkelä samt dateret. Olie, pigment og bladguld på lærred. 128 x 120 cm. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/505
Asger Jorn: “Uden titel”. Sign. Jorn 53/70, 94/100 fra “Silkeborg Suiten”. Litografi. Bladstørrelse 66 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/502
Domenico Colanzi: Kvindefigur. Sign. Colanzi, IV/IX. Patineret bronze. H. 170. B. 38. D. 27.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/504
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone af messing med syv blus. Skærme af matglas. Diam. 90.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2427/500
Hans Scherfig: Landskab med kænguruer, 1961. Sign. Scherfig. Tempera på kraftigt papir. Lysmål 30 x 43.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2427/503
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK