-
2427/764
Børge Mogensen: To pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind. L. 158.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/757
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol samt skammel af flettet rattan. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst møbelstof. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/762
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med klemben af stål, udtræk samt tillægsplade. Top med hvid laminat. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/761
Arne Jacobsen: “Syveren”. Sæt på seks spisebordsstole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/760
Mogens Koch: “MK-16”. Et par foldestole med stel af mahogni. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas, armstropper af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/759
Arne Jacobsen: “Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med sort skind, med stamme af stå og fod af aluminium.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2427/742
Erik Clausen: Komposition. Sign. Clausen 2019. Akvarel på papir. Bladstørrelse 68 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/758
Lyfa: Et sæt på seks væglamper af forniklet metal med justérbare skærme. L. 22. D. 9. H. 6,5. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/755
Gerd Bøgelund, Nils Thorsson: Fem dele stentøj bestående af et fad, to vaser samt to skåle. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/754
Jørgen Haugen Sørensen: “Den lille katolske”. Skulpturgruppe i fem dele af poleret marmor og sten. H. 35 (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/753
Arne Jacobsen: "AJ". Et par lamper af sortlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2427/752
Aage Gitz-Johansen: "Finnmarken", 1954. Sign. monogram. Blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/751
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ, front med fem skuffer. Greb af messing. Udført 1950/1960érne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2427/750
Lysberg Hansen & Terp: To bakkeborde med stel af mahogni. Udført hos Lysberg Hansen & Terp. H. 66,5. B. 42/62. D. 62.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/746
Jiri Georg Dokoupil: Model. Sign. d 89. Tusch på papir. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2427/749
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind. L. 220.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2427/738
Lilibeth Cuenca Rasmussen: Uden titel. 2001. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50×60. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/748
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/739
Frank Gallo: Uden titel. Sign. Frank Gallo, 108/285. Litografi i farver. Lysmål 73x54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2427/747
Kari Svensson: "Naturoplevelse", Færøerne. Sign. KS 03 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/745
Harald Engman: Opstilling med blomster. Sign. Harald Engman 59. Olie på lærred. 31 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/744
Georg Jacobsen: Uden titel. Sign. Georg Jacobsen 1962. Litografi i farver. Lysmål 47 x 57.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/743
Erik Jørgensen: To kompositioner. Én sign. Erik Jørgensen 92. Olie på papir. Størrelse varierer. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/734
Else Fischer-Hansen: Fem kompositioner. Alle sign. Else Fisher-Hansen 73, 1/75. Litografi i farve. Lysmål 53 x 33. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/741
Robert Jacobsen: "RJ". Mappe med seks litografier. Alle sign. Rob. Jacobsen, 19/25
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/740
Tyge Bendix: Interiør med nøgenmodel. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på plade. 56 x 76.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/729
Albert Bertelsen: "Rustkomposition". Sign. Albert Bertelsen med dedikation, 6-9-1988. Akvarel på papir. 33 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/737
Piet Pierre Moget: Kvindeportræt. Sign. P. Moget 53. Kul på papir i to dele. Lysmål 60 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/736
Joan Miró: "Chair”, 76. Tryksign. Miró, 289/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 × 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/735
Per Kirkeby: "Fiskerpigens sang". Sign. Per Kirkeby, 406/500. Offset i farver. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2427/732
Michael Kvium: "For Men Only". Sign. Kvium 83. Mixed media på papir, collage. Bladstørrelse 31 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/718
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. JFS 2010. Patineret bronze. 8 x 13 x 12.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/733
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 1/1. Håndkoloreret kobbertryk i farver. Lysmål 23 x 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/730
Asta Ring Schultz: Ved Arenes de Lutece, Paris, Maj, 1947. Sign. A.R.S. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/728
Lærke Lauta: "Search", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på papir. Bladstørrelse 15 x 32.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2427/727
Edith Kielland-Brandt: Opstilling med blomster og vaser. Sign. Edith Kielland-Brandt. Olie på lærred. 51 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/721
Axel Salto: Opstilling. Usign. Litografi i farver. Lysmål 49 x 69.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/725
Harald Engman: Selvportræt. Sign. Engman - 29. Olie på plade. 22 x 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/724
Leif Sylvester: “A Glimpse of Humanity”, 84/125. Polykrom bemaling på glasfiber. Udført for The Elephant Parade. H. 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/719
Lilibeth Cuenca Rasmussen: “Party”, 2001. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 80×60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/723
Mikael Jackson: Uden titel. Usign. Relief i porcelæn og messing. 90 x 60 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/722
Salvador Dali: "Marianne and the Chevalier", 1967. Sign. Dali, XXXIII/XC. Litografi i farver. Lysmål 57 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/717
Sigurd Swane: Opstilling med gule tulipaner. Sign. Ssw. Olie på lærred. 49x40,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/716
Harald Engman: Place du tertre, Paris, 1924. Usign. Olie på lærred. 30 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/715
FOS (Thomas Poulsen): Tre kompositioner. Sign. Fos. Litografi i farver. Lysmål 29x20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/714
Helge Holmskov: Pige i blæsevejr. Usigneret. Brændt rødler. Monteret på plade af fyrretræ. H. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/713
Susanne Alpass: Vase af stentøj med to hanke. Dekoreret med lys glasur med brune og grønne elementer. H. 16. B. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/712
Dansk design: Et par væglamper af teak med skærme af hvid akryl. 1960'erne. H. 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/711
Dansk møbeldesign: Skammel af bambusflet. Udført og mærket for Illums bolighus. 1960'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/710
Jens H. Quistgaard: Isspand og to fade af teak og wengé. H. 39,5. Diam. 32 og L. 42,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/709
Dansk møbeldesign: Fire opbevaringskasser af massiv fyr med tapsamlinger. 1960-70'erne. H. 46. B. 42. D. 42. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/708
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "HM8". Gulvlampe med stel af sortlakeret metal. &Tradition. H. 134.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/707
Kaj Hansen & Jan Fugl, tilskrevet: Tre væglamper af hvid- og grønlakeret metal. 1980-90'erne. H./B. 32. D. 18. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2427/691
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: To skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/706
Nanna Ditzel: Højstol med stel og indsats af racing green lakeret træ. Model ND54. Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/705
Dansk design: Organisk formet fad af massivt teak med to fordybninger. Ej stemplet. Udført 1960'erne. L. 59,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/699
Nils Erik Gjerdevik: "Born to Gamble". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/704
Reinhoud d'Haese: Figurer. Sign. Reinhoud, 179/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/703
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 19, 134/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/702
Lone Dupont: "Encoentro con dios", "Afrodite" og "Pegasus", 2000, 2001. Tre relieffer. Hver 19 x 15. Uindrammede. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
-
2427/701
Johannes A. Jørgensen: "Den rene romantik". Sign. Johs 76 samt på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 75.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/700
Dansk design: To papirkurve af patineret kernelæder. H. 25-29. Diam. 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK