-
2427/701
Johannes A. Jørgensen: "Den rene romantik". Sign. Johs 76 samt på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 75.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/700
Dansk design: To papirkurve af patineret kernelæder. H. 25-29. Diam. 23. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/698
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. SWH. Olie på lærred. 52x58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/697
Balder Olrik: "Suburban Nightlife #1", 1998. Analogt print fra dias. Unika. Lysmål 54 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/696
Lauritz Hartz: Landskab med vej. Grønnehave, Foraar. Sign. LH. Olie på lærred. 58x69.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/695
Claus Carstensen: "Reflexions sur la Violence (Kitsch 1 ) #2, 1984. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/694
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/693
Georgi Daskaloff, Jean-Pierre Vielfaure, Eugène Brands: Tre mapper med 12 litografier hver. Alle sign. 38 x 30. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/692
Vita Thymann: "Rød tjørn". 1973. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/690
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. 2015. Sign. JN 15. Olie på lærred. 48 x 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/689
Maria Viktor, Alfred Klitgaard: Tre skrin af riopalisander. Låg dekoreret med polykrom emalje. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/688
Harald Leth: "Badestrand, Skive Fjord". Sign. HL. Olie på lærred. 23 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/675
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 16 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/686
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/666
Karl Larsen: Selvportræt. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 93x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/685
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/684
Martin Erik Andersen: Jerndæksler. Usign. Unikatryk. Lysmål 56×86.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/683
Nobuyoshi Araki: Komposition fra serien “Akt Tokyo”. Sign. på bagsiden. Sølv gelatin print. Lysmål 59 × 47.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/682
Henry Heerup: Snegl. Usign. Rød granit. H. 20. B. 33. D. 14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/681
Bjørn Nørgaard: Uden titel, 1992. Usign. Kongelig. P. 287. Polykromt glaseret porcelæn. 52 x 18,5 x 8,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/680
Vibeke Alfelt: "Hesteflok". Sign. monogram 1972. Olie på plade. 48 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/679
Lars Schwander: "Yoko Ono". Sign. Lars Schwander 2001, 6/10. Sort/hvid fotografi. Lysmål 28 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/678
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/677
Alexander Tovborg: Komposition. Usigneret. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/673
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51x51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2427/676
Damien Hirst: "No Love Lost". Udstillingsplakat fra Wallace Collection. Sign. Damien Hirst. Offset. Bladstørrelse 84 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/674
Asger Jorn: “Le Chat Qui Rit”. Sign. Jorn 53/70, 94/100. København. Litografi i farver. Bladstørrelse 56,5 x 66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2427/668
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. EJ 95, 136/150. Litografi i farver. Lysmål 77x51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/672
Olafur Eliasson: Vindmølle. Sign. Olafur Eliasson, 31/90 på bagsiden. Litografi. Bladstørrelse 20×52
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/671
Viggo Rohde: Uden titel. Sign. Viggo Rohde. Olie på lærred. 80x68.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/646
Ole Folmer Hansen: "In the mood". Sign. Ole Folmer Hansen IV 2010 på bagsiden. Olie på træ. 59,5 x 59,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/670
Hanne Varming: "Konen i dørkarm". Sign. HV. Patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2427/649
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 30 x 21. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/669
Andreas Wargenbrant: "The Winner takes it all!". Bronze. 39x37.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/663
Bjørn Nørgaard: Fire erotiske kompositioner. Sign. Bjørn Nørgaard 2017. 35 x 28, 29 x 37, 29 x 37 og 37,5 x 28. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2427/656
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 20-1-65. Gouache på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/667
Christopher Galvin-Harrison: "Head study". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 92x71,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/665
Richard Winther: “Gul dame/høst-pige”. Sign. med titel og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98x68.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/664
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Stor pendel med kegleformet fatning af børstet aluminium, skærme af mat akryl.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/643
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 13 x 21 til 29 x 22. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/662
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Delvist sign. Akvarel, kul og gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 30 .... (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/661
Trine Boesen: "True Affection II". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/660
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøjsrelief. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/659
Per Kirkeby: "Taflen, Blatt III", 1984. Sign. PK 84, 1/15. Akvatinte. Bladstørrelse 79 x 99.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/658
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge Sign. EA Frandsen 04 05. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/657
Malene Landgreen: To kompositioner. Begge sign. M. Landgreen 2005, 11/40. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2427/641
Dansk snedkermester: Art Decó øreklapstol med stel af mahogni, bagside betrukket med sømbeslået skai. 1930'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/655
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 91, 50/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/654
Ursula Reuter Christiansen: Gul komposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 91 x 63. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/653
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 37. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/652
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 65/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/651
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 83/90. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/647
Ubekendt møbeldesign: Liggestol af bambus og rattan med justérbar ryg. 1930-40'erne. L. 144-189.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/644
Dansk keramiker: Par bordlamper af stentøj modeleret med grafiske mønstre i relief. H. 69 inkl. montering. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/634
Yan Kai Nielsen: Uden titel. Sign. Yan. Udskåret teaktræ. 12 x 48 x 7.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/640
Peter Brandes: Lekythos. Usign. Bemalet lertøj. H. 33. Dia. 10.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/638
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1940'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/637
Andreas Wargenbrant: "My first dollar". Sign. på bagsiden. Grøn- og guldpatineret bronze. 20 x 43, 5 x 2.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/635
Sergei Sviatchenko: "Heritage of landscapes characters". Sign. Olie på lærred. 60 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/632
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 84,5. B. 192. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/616
Raimo E. E. Veranen: Kvindetorso. Sign. Raimo Veranen 2011. Bemalet kunststen. H. inkl. base. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/625
Jens Jacob Bregnø: Hippomenes med æble. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK