2427/870
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/800
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/798
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/790
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/748
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/740
Tyge Bendix: Interiør med nøgenmodel. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på plade. 56 x 76.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/730
Asta Ring Schultz: Ved Arenes de Lutece, Paris, Maj, 1947. Sign. A.R.S. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/717
Sigurd Swane: Opstilling med gule tulipaner. Sign. Ssw. Olie på lærred. 49x40,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/716
Harald Engman: Place du tertre, Paris, 1924. Usign. Olie på lærred. 30 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/686
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/666
Karl Larsen: Selvportræt. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 93x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/678
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/671
Viggo Rohde: Uden titel. Sign. Viggo Rohde. Olie på lærred. 80x68.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/601
Anton Hansen: Uden titel. Betegnet på bagsiden Anton Hansen. Olie på plade. 62 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/598
Mogens Lorentzen: "Buket med en dame.", 1935. Sign. ML; Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 76 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/595
H. C. Bärenholdt: Buket i vase. Sign. HC Bärenholdt 1938. Olie på lærred. 84 x 72.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/538
Hans Scherfig: "Danmark dejligst". Sign. Scherfig 1932. Tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/506
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2427/500
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK