-
2427/836
Anni & Bent Knudsen: Uro af messing med kugler af rød plast. 1960'erne. H. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2427/776
Lea Porsager: "(T - F 3)", 2013. Usign. Ed. 5/7 + 7AP. Bronze. Certifikat medfølger.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/754
Jørgen Haugen Sørensen: “Den lille katolske”. Skulpturgruppe i fem dele af poleret marmor og sten. H. 35 (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/718
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. JFS 2010. Patineret bronze. 8 x 13 x 12.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/724
Leif Sylvester: “A Glimpse of Humanity”, 84/125. Polykrom bemaling på glasfiber. Udført for The Elephant Parade. H. 29.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/723
Mikael Jackson: Uden titel. Usign. Relief i porcelæn og messing. 90 x 60 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/714
Helge Holmskov: Pige i blæsevejr. Usigneret. Brændt rødler. Monteret på plade af fyrretræ. H. 38.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/682
Henry Heerup: Snegl. Usign. Rød granit. H. 20. B. 33. D. 14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/681
Bjørn Nørgaard: Uden titel, 1992. Usign. Kongelig. P. 287. Polykromt glaseret porcelæn. 52 x 18,5 x 8,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/670
Hanne Varming: "Konen i dørkarm". Sign. HV. Patineret bronze. H. 22.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2427/660
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøjsrelief. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/634
Yan Kai Nielsen: Uden titel. Sign. Yan. Udskåret teaktræ. 12 x 48 x 7.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/640
Peter Brandes: Lekythos. Usign. Bemalet lertøj. H. 33. Dia. 10.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/637
Andreas Wargenbrant: "My first dollar". Sign. på bagsiden. Grøn- og guldpatineret bronze. 20 x 43, 5 x 2.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/616
Raimo E. E. Veranen: Kvindetorso. Sign. Raimo Veranen 2011. Bemalet kunststen. H. inkl. base. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/625
Jens Jacob Bregnø: Hippomenes med æble. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2427/587
Sven Dalsgaard: Selvportræt. Sign. Sven Dalsgaard 1972. Ready made. 55 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/584
Helge Holmskov: Kvindetorso. Usigneret. Brændt ler. H. 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/556
Pernille Pontoppidan Pedersen: "Objektiv Komposition II", 2021/2023. Sign. PPP. Glaseret keramik. 28 x 48 x 20.
Vurdering :
16.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/535
Anna Sørensen: Uden titel. Sign. AS 2013. Lertøj dekoreret med indridset mønster og polykrom glasur. H. 59.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/530
Helge Holmskov: "Par i omfavnelse". 1945. Sign. monogram 45. Skulptur af udhugget træ. H. 120.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2427/526
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. Børge Jørgensen 1976. Poleret og mat stål samt sort bemalet stål. 96 x 58 x 49.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/523
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, Kongelig P. 95. Glaseret lertøj. H. 76. Dia. 34.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2427/517
Ib Braase: Uden titel (Bænken), 1977. Usign. Bemalet jern, bronze og marmor. 86 x 115 x 65.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/502
Domenico Colanzi: Kvindefigur. Sign. Colanzi, IV/IX. Patineret bronze. H. 170. B. 38. D. 27.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK