-
2427/286
Ægvase af porcelæn, korpus med prospektmaleri af Børsen i København. Låg dekoreret med forbogstaverne 'EM' i guld.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/285
A large Chinese famille rose 'Eight dragons' fish bowl, Qing late 19th century. H. 45 cm Diam. 52 cm. Hardwood stand.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/283
Tre kriss - den ene i skede. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/282
Kinesisk Canton vase, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh.s slutning. Nu monteret til lampe.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2427/278
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/277
Figur af forgyldt bronze i form af Grøn Tara sidende i lalitasana. 16. årh. Vægt 680 g. H. 12 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/271
Stor patineret bronze røgelseskar på tre dyrepoter. Mærket Ming Xuande Fifth year, lavet af Wu Bangzuo. 17. årh. H. 47 cm. L. 55 cm.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
-
2427/270
A Korean bronze mirror cast with phoenixes and flowers. Goryo dynasty 918-1392. Diam. 16.5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/269
Kinesisk figur af patineret bronze i form af siddende Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 1278 g. H. 23 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/268
A Tibetan gilt copper alloy figure of a Drikung Kagyu lama. 18th century. Weight 1128 g. H. 16 cm.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2427/267
God fransk jernmonteret flintlåspistol omkring 1700 af Fafchamps. (1)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/266
Franz Liborius Schmitz, tilskrevet: Silhouetklip forestillende medlemmer af den adelige slægt Krabbe. 19. årh.s begyndelse. 29 x 36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2427/265
A Chinese gilt copper alloy figure of Guanyin. Ming 1368-1644. Weight 1545 g. H. 24 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/264
A Chinese bronze figure of Guanyin seated in lotus throne. Ming 13681644. Weight 8510 g. H. 47 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/243
Fem Karl Johan vandglas prydet med slibninger. Sverige 19. årh. H. 10 cm. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/255
Tysk karaffel af glas med montering af sølv. JD. Schlessiner & Söhne. Svensk efterstempling. Ca. 1900. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/254
Landmark archeological work on Greece and Parthenon. Brøndsted: Voyage en Grèce. 2 vols. 1826. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/253
Kinesisk sancai-glaseret figur af keramik, Guanyin siddende på klippe. 17/18. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/249
Fire kinesiske tryk/plakater med bjerglandskab og scenerier fra havet V. E. Scroll "Peace and Trouble". Indrammede. Billedfelt 108 x 38 cm. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/232
Hans Smidth: Landskab med en mølle og Skive i horisonten. Sign. H. Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 14 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/248
Et par Fulda prydvaser af porcelæn. Tyskland, 18. årh.s slutning. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/247
Meissen figur af porcelæn i form af dansende dreng. Efter Paul Scheurich. Tyskland ca. 1930. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/245
Hans Smidth: En fisker siddende på en bænk. Sign. H. S. Olie på papir monteret på træ. 27 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/244
Kawase Bunjiro Hasui: En korridor i Miyajima samt Forårsaften ved Tôshôgû Shrine i Ueno. To træsnit i farver. Synlige mål 25 x 38 cm. og 37 x 25 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/242
Grønlandsk isbjørneskind (Ursus maritimus). Erhvervet i Sisimiut i 2001. L. ca. 213 cm. B. ca. 213 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/241
Dansk/Norsk dragongevær M/1767. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/239
Tre dolke, en bajonet og et antikt luftgevær. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/238
Artillerisabel M/1802, fodfolkssabel M/1854 samt underofficerssabel M/1910 i skede. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/237
Livgardesabel M/1854 og jægerhirschfænger M/1791 i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/236
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser og forglemmigej. Usigneret. Olie på plade. 25 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/235
Hans Brasen: To ænder på bredden af en sø. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 15.5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/234
3 reserveklinger til musketersabel M/1756. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/230
Dansk jægerhirschfænger M/1801 i skede med biskede. (1)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/229
En samling danske bajonetter - blandt dem en sjælden forsøgsbajonet M/1841. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/228
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/227
Sjælden dansk artillerihirschfænger M/1840 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/226
Dansk ex fransk karabin M/1836, (1)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/225
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af Dagny af Svendborg. Usigneret. Bly og gouache på papir. 42 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/223
Pokal af hammerslået sølv, Aug. Hahn, 1918. Vægt 764 g. H. 32 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/221
Signeret s/h pressefotografi af den amerikanske astronaut John Glenn (1921-2016).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
340 DKK -
2427/219
Seks trearmede kandelabre af messing, Eskilstuna 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 49 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2427/218
Emma Kongsbøll, m.fl.: Et par vaser af porcelæn dekoreret med mørkeblå glasur. B&G, 1902-1914. H. 24 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/216
Thailandsk tempelklokke af delvis forgyldt bronze, 18/19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/214
"Perlestellet" frugtkurv med underfad af porcelæn, privat dekoreret. Dateret 1926. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/213
Fiskebestik af sølv smedet i rokokodesign. F. Heimbürger m.fl. Vægt 1110 g. (22)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/180
N. F. Schiøttz-Jensen: En italiensk kvinde henter vand ved en fontæne. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1914. Olie på lærred. 54 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/212
Teservice af sterlingsølv, William Hutton & Sons Ltd, Sheffield 1918. Vægt 645 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/211
To kasseroller af sølv, med stjerthank af træ. Den ene A. Dragsted, København 1919, den anden med kinesisk eksportsølvstemplet. Derudover tripod flødekande. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/210
Dansk kavallerisabel M/1839 og dansk sabel for artilleriofficer efter M/1843 af Herazcek.. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/209
Karl Tuch 1882-?: Ung kvinde i blæsevejr. Sign. Tuch. 311/109. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 18/27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/208
Ovalt fad af sølv, Grann & Lagley, København 1941. Vægt 768 g. 28 x 38 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/206
Saucebåd af sølv, ligeknækket rokokoform, på fast underfad. Københavns bymærke 1939. Vægt 630 g. L. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/203
Charles Louis Eugène Signoret: Solnedgang over havet. Sign. Ch. Signoret. Olie på lærred. 55 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/202
Andrew McCallum: Græssende kvæg. Sign. A. McCallum. Olie på lærred. 30 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/200
I. L. Jensen, skole: Bøg og blomstrende hvidtjørn. Usigneret. Olie på lærred. 18,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/196
I. H. Brandt: Brænding. Sign. I. H. Brandt 1910. Olie på lærred. 74 x 112.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/199
Johannes Larsen: To raderinger med fugle. Tryksign. monogram 1903 og 1906. Raderinger. Bladstørrelse 33 x 42. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/198
Benjamin I Vautier, efter, 19. årh.s slutning: Gæster i en krostue. Sign. J. Jonas pinxit. Vautier invted. Olie på lærred. 58,5 x 79,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/197
Troels Trier: Apollon på solvognen. Sign. T. Trier. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/195
Joen Waagstein: Udsigt over en fjord på Færøerne. Sign. J. Waagstein 1919. Olie på lærred. 32 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/194
Tysk lågkrus af stentøj, tinmonteret låg af bemalt porcelæn, 19. årh. H. inkl. låg/gæk 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt