-
2427/195
Joen Waagstein: Udsigt over en fjord på Færøerne. Sign. J. Waagstein 1919. Olie på lærred. 32 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/197
Troels Trier: Apollon på solvognen. Sign. T. Trier. Olie på lærred. 100 x 150.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/198Lyngby
Benjamin I Vautier, efter, 19. årh.s slutning: Gæster i en krostue. Sign. J. Jonas pinxit. Vautier invted. Olie på lærred. 58,5 x 79,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/199Lyngby
Johannes Larsen: To raderinger med fugle. Tryksign. monogram 1903 og 1906. Raderinger. Bladstørrelse 33 x 42. (2).
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/196Lyngby
I. H. Brandt: Brænding. Sign. I. H. Brandt 1910. Olie på lærred. 74 x 112.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/200Lyngby
I. L. Jensen, skole: Bøg og blomstrende hvidtjørn. Usigneret. Olie på lærred. 18,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/188Aarhus
Fransk maler. 20. årh.: Sommerligt landskab med figurer i forggrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/201Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/180Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En italiensk kvinde henter vand ved en fontæne. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1914. Olie på lærred. 54 x 42.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/202Lyngby
Andrew McCallum: Græssende kvæg. Sign. A. McCallum. Olie på lærred. 30 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/203Lyngby
Charles Louis Eugène Signoret: Solnedgang over havet. Sign. Ch. Signoret. Olie på lærred. 55 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/204Lyngby
Dansk officerssabel omkring 1800 samt sabel fra Sri Lanka? i skede. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/205Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med træer og mennesker i forgrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 37 x 50.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/206Lyngby
Saucebåd af sølv, ligeknækket rokokoform, på fast underfad. Københavns bymærke 1939. Vægt 630 g. L. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/207Lyngby
Fransk kårde for højere stående artilleriofficer ca. 1820-1830. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/208Lyngby
Ovalt fad af sølv, Grann & Lagley, København 1941. Vægt 768 g. 28 x 38 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/209Lyngby
Karl Tuch 1882-?: Ung kvinde i blæsevejr. Sign. Tuch. 311/109. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 18/27 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/210Lyngby
Dansk kavallerisabel M/1839 og dansk sabel for artilleriofficer efter M/1843 af Herazcek.. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/211Lyngby
To kasseroller af sølv, med stjerthank af træ. Den ene A. Dragsted, København 1919, den anden med kinesisk eksportsølvstemplet. Derudover tripod flødekande. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/212Lyngby
Teservice af sterlingsølv, William Hutton & Sons Ltd, Sheffield 1918. Vægt 645 g. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/213Lyngby
Fiskebestik af sølv smedet i rokokodesign. F. Heimbürger m.fl. Vægt 1110 g. (22)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/214Lyngby
"Perlestellet" frugtkurv med underfad af porcelæn, privat dekoreret. Dateret 1926. Royal Copenhagen. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/215Lyngby
2 tyske IOD kårder og 1 tjekkisk officerssabel. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/216Lyngby
Thailandsk tempelklokke af delvis forgyldt bronze, 18/19. årh. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/217Lyngby
Ostindisk våbenfad af porcelæn, Qianlong.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/218Lyngby
Emma Kongsbøll, m.fl.: Et par vaser af porcelæn dekoreret med mørkeblå glasur. B&G, 1902-1914. H. 24 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/219Lyngby
Seks trearmede kandelabre af messing, Eskilstuna 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 49 cm. (6)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/220Lyngby
Dansk pallask M/1789 uden skede samt prøjsisk faskinkniv M/1841. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/221Lyngby
Signeret s/h pressefotografi af den amerikanske astronaut John Glenn (1921-2016).
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/222Lyngby
To danske officerssabler efter M/1789 omkring 1800 - den ene i dårlig skede. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/223Lyngby
Pokal af hammerslået sølv, Aug. Hahn, 1918. Vægt 764 g. H. 32 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/225Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af Dagny af Svendborg. Usigneret. Bly og gouache på papir. 42 x 62.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/226Lyngby
Dansk ex fransk karabin M/1836, (1)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/227Lyngby
Sjælden dansk artillerihirschfænger M/1840 i skede. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/228Lyngby
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/229Lyngby
En samling danske bajonetter - blandt dem en sjælden forsøgsbajonet M/1841. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/230Lyngby
Dansk jægerhirschfænger M/1801 i skede med biskede. (1)
Sælges
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/231Lyngby
En Mandau, en Dha, et Mandingo kortsværd samt en Klewang. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/232Lyngby
Hans Smidth: Landskab med en mølle og Skive i horisonten. Sign. H. Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 14 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/233Lyngby
Messingbeslået ottomansk lang flintlåspistol omkring 1800. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/234Lyngby
3 reserveklinger til musketersabel M/1756. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/235Lyngby
Hans Brasen: To ænder på bredden af en sø. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 15.5 x 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/236Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser og forglemmigej. Usigneret. Olie på plade. 25 x 32.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/237Lyngby
Livgardesabel M/1854 og jægerhirschfænger M/1791 i skede. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/238Lyngby
Artillerisabel M/1802, fodfolkssabel M/1854 samt underofficerssabel M/1910 i skede. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/239Lyngby
Tre dolke, en bajonet og et antikt luftgevær. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/240
Sjælden kolbepistol for Holstenske Gendarmer M/1852 nr. 77 med nummerens løskolbe hvori kugletang. (2)
Vurdering :
31.000 DKK Udgået
-
2427/241Lyngby
Dansk/Norsk dragongevær M/1767. (1)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/242Lyngby
Grønlandsk isbjørneskind (Ursus maritimus). Erhvervet i Sisimiut i 2001. L. ca. 213 cm. B. ca. 213 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/243Lyngby
Fem Karl Johan vandglas prydet med slibninger. Sverige 19. årh. H. 10 cm. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/244Lyngby
Kawase Bunjiro Hasui: En korridor i Miyajima samt Forårsaften ved Tôshôgû Shrine i Ueno. To træsnit i farver. Synlige mål 25 x 38 cm. og 37 x 25 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/245Lyngby
Hans Smidth: En fisker siddende på en bænk. Sign. H. S. Olie på papir monteret på træ. 27 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/246Lyngby
Buddha af forgyldt bronze. Thailand 19. årh. Monteret på base af træ. H. 33/36 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/247Lyngby
Meissen figur af porcelæn i form af dansende dreng. Efter Paul Scheurich. Tyskland ca. 1930. H. 18 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/248Lyngby
Et par Fulda prydvaser af porcelæn. Tyskland, 18. årh.s slutning. H. 16,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/249Lyngby
Fire kinesiske tryk/plakater med bjerglandskab og scenerier fra havet V. E. Scroll "Peace and Trouble". Indrammede. Billedfelt 108 x 38 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/250Aarhus
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/251Aarhus
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af patineret og kobberbelagt bronze i form af en hund. Usigneret. H. 8.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/252Aarhus
En samling musselmalet porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Kgl. P., B&G m.fl. 19.-20. årh. (6)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/253Lyngby
Kinesisk sancai-glaseret figur af keramik, Guanyin siddende på klippe. 17/18. årh. H. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/254Lyngby
Landmark archeological work on Greece and Parthenon. Brøndsted: Voyage en Grèce. 2 vols. 1826. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/255Lyngby
Tysk karaffel af glas med montering af sølv. JD. Schlessiner & Söhne. Svensk efterstempling. Ca. 1900. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: