-
2427/289
Et par franske empire stager af forgyldt bronze med runde fodstykker, prydet med ciseleringer. 19. årh. H. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/287
Carl Fischer: Fra den finsk-russiske vinterkrig. 1940. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 61 x 72.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2427/286
Ægvase af porcelæn, korpus med prospektmaleri af Børsen i København. Låg dekoreret med forbogstaverne 'EM' i guld.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/285
A large Chinese famille rose 'Eight dragons' fish bowl, Qing late 19th century. H. 45 cm Diam. 52 cm. Hardwood stand.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/284
Ubekendt maler, cirka 1800: Sydlandsk landskab med udsigt til sø og landsby. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/283
Tre kriss - den ene i skede. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/282
Kinesisk Canton vase, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh.s slutning. Nu monteret til lampe.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2427/281
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers 1901. Olie på lærred. 66 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/280
Dansk maler, 20. årh.: Kystparti med skibe på det stille vand. Sign. C. M. 1922. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/279
Wilhelm Zillen: Parti med en rødbroget ko og tre får. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2427/278
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/277
Figur af forgyldt bronze i form af Grøn Tara sidende i lalitasana. 16. årh. Vægt 680 g. H. 12 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/271
Stor patineret bronze røgelseskar på tre dyrepoter. Mærket Ming Xuande Fifth year, lavet af Wu Bangzuo. 17. årh. H. 47 cm. L. 55 cm.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
-
2427/270
A Korean bronze mirror cast with phoenixes and flowers. Goryo dynasty 918-1392. Diam. 16.5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/269
Kinesisk figur af patineret bronze i form af siddende Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 1278 g. H. 23 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/268
A Tibetan gilt copper alloy figure of a Drikung Kagyu lama. 18th century. Weight 1128 g. H. 16 cm.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2427/267
God fransk jernmonteret flintlåspistol omkring 1700 af Fafchamps. (1)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/266
Franz Liborius Schmitz, tilskrevet: Silhouetklip forestillende medlemmer af den adelige slægt Krabbe. 19. årh.s begyndelse. 29 x 36 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2427/265
A Chinese gilt copper alloy figure of Guanyin. Ming 1368-1644. Weight 1545 g. H. 24 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/263
Meissen porcelæn bestående af urtepotteskjuler og kaffekande. Tyskland. 19. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/264
A Chinese bronze figure of Guanyin seated in lotus throne. Ming 13681644. Weight 8510 g. H. 47 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/262
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver med guder og børn. Mærket Yi Pin Tang. 20. årh. H. 7. Diam. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/261
Anthony van Dyck, efter, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/260
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af Cardinal de Richelieu. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/259
Par havefigurer af patineret bronze i form af traner. 20./21. årh. H. 119 og 142. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/243
Fem Karl Johan vandglas prydet med slibninger. Sverige 19. årh. H. 10 cm. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/258
"Autoriseret kollektion. Almindeligt dansk vare og industri-lotteri". Reklameskilt af emaljeret metal. 75 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/257
Jan Dirksz Both, kopi efter, 18. årh.: Italiensk landskab. Senere påført signatur V Goyen 1646. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/256
Ubekendt maler, 17-18. årh.: David og Batseba. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/255
Tysk karaffel af glas med montering af sølv. JD. Schlessiner & Söhne. Svensk efterstempling. Ca. 1900. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/254
Landmark archeological work on Greece and Parthenon. Brøndsted: Voyage en Grèce. 2 vols. 1826. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/253
Kinesisk sancai-glaseret figur af keramik, Guanyin siddende på klippe. 17/18. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/252
En samling musselmalet porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Kgl. P., B&G m.fl. 19.-20. årh. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/251
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af patineret og kobberbelagt bronze i form af en hund. Usigneret. H. 8.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/250
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/249
Fire kinesiske tryk/plakater med bjerglandskab og scenerier fra havet V. E. Scroll "Peace and Trouble". Indrammede. Billedfelt 108 x 38 cm. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/232
Hans Smidth: Landskab med en mølle og Skive i horisonten. Sign. H. Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 14 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/248
Et par Fulda prydvaser af porcelæn. Tyskland, 18. årh.s slutning. H. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/247
Meissen figur af porcelæn i form af dansende dreng. Efter Paul Scheurich. Tyskland ca. 1930. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/245
Hans Smidth: En fisker siddende på en bænk. Sign. H. S. Olie på papir monteret på træ. 27 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/244
Kawase Bunjiro Hasui: En korridor i Miyajima samt Forårsaften ved Tôshôgû Shrine i Ueno. To træsnit i farver. Synlige mål 25 x 38 cm. og 37 x 25 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/242
Grønlandsk isbjørneskind (Ursus maritimus). Erhvervet i Sisimiut i 2001. L. ca. 213 cm. B. ca. 213 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/241
Dansk/Norsk dragongevær M/1767. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/239
Tre dolke, en bajonet og et antikt luftgevær. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/238
Artillerisabel M/1802, fodfolkssabel M/1854 samt underofficerssabel M/1910 i skede. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/237
Livgardesabel M/1854 og jægerhirschfænger M/1791 i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/236
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser og forglemmigej. Usigneret. Olie på plade. 25 x 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/235
Hans Brasen: To ænder på bredden af en sø. Sign. monogram. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 15.5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/234
3 reserveklinger til musketersabel M/1756. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/230
Dansk jægerhirschfænger M/1801 i skede med biskede. (1)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/229
En samling danske bajonetter - blandt dem en sjælden forsøgsbajonet M/1841. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/228
Carl Bøgh: Køer ved et vandhul. Sign. Carl Bøgh. Pastel og kul på papir. Lysmål 101 x 135.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/227
Sjælden dansk artillerihirschfænger M/1840 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/226
Dansk ex fransk karabin M/1836, (1)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/225
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af Dagny af Svendborg. Usigneret. Bly og gouache på papir. 42 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/223
Pokal af hammerslået sølv, Aug. Hahn, 1918. Vægt 764 g. H. 32 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/221
Signeret s/h pressefotografi af den amerikanske astronaut John Glenn (1921-2016).
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
340 DKK -
2427/219
Seks trearmede kandelabre af messing, Eskilstuna 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 49 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2427/218
Emma Kongsbøll, m.fl.: Et par vaser af porcelæn dekoreret med mørkeblå glasur. B&G, 1902-1914. H. 24 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/216
Thailandsk tempelklokke af delvis forgyldt bronze, 18/19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/214
"Perlestellet" frugtkurv med underfad af porcelæn, privat dekoreret. Dateret 1926. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK