2427/277
Figur af forgyldt bronze i form af Grøn Tara sidende i lalitasana. 16. årh. Vægt 680 g. H. 12 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/278Lyngby
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2427/279Aarhus
Wilhelm Zillen: Parti med en rødbroget ko og tre får. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/280Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Kystparti med skibe på det stille vand. Sign. C. M. 1922. Olie på lærred. 45 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/281Aarhus
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers 1901. Olie på lærred. 66 x 98.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/282Lyngby
Kinesisk Canton vase, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh.s slutning. Nu monteret til lampe.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/283Lyngby
Tre kriss - den ene i skede. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2427/284Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1800: Sydlandsk landskab med udsigt til sø og landsby. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2427/285Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/286Lyngby
Ægvase af porcelæn, korpus med prospektmaleri af Børsen i København. Låg dekoreret med forbogstaverne 'EM' i guld.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/287Aarhus
Carl Fischer: Fra den finsk-russiske vinterkrig. 1940. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 61 x 72.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/288Aarhus
Heinrich Dohm: En mor læser med sin datter. Sign. H. Dohm 1904. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2427/289Aarhus
Et par franske empire stager af forgyldt bronze med runde fodstykker, prydet med ciseleringer. 19. årh. H. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: