Dansk rokoko standur i kasse af guldstafferet fyrretræ. Sign. P. Mathiesen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.
Vurdering : 4.000–6.000 DKK
Hammerslag: 3.000 DKK