2427/84Aarhus
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende grene. Malt på silke. 20. årh.s begyndelse. L. 255.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/90Aarhus
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2427/96Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/102Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld på powder blue grund. Kangxi (1668-1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/108Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/114Aarhus
Vurdering :
2427/120Aarhus
Thangka med mandala. Farvepigment på lærred. Samt figur af udskåret træ. Tibet. 19. årh. Billedfelt 24 x 24. (2)
Vurdering :
2427/126Aarhus
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og underglasur blå. 18.-20. årh. H. 3-10,5. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/132Aarhus
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende afstraffelsesmetoder m.m. 20. årh.s første halvdel. H. 7-8,5. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2427/262Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver med guder og børn. Mærket Yi Pin Tang. 20. årh. H. 7. Diam. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: