2427/289
Et par franske empire stager af forgyldt bronze med runde fodstykker, prydet med ciseleringer. 19. årh. H. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/259
Par havefigurer af patineret bronze i form af traner. 20./21. årh. H. 119 og 142. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/251
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af patineret og kobberbelagt bronze i form af en hund. Usigneret. H. 8.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/209
Karl Tuch 1882-?: Ung kvinde i blæsevejr. Sign. Tuch. 311/109. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 18/27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/164
Carl Theodor Wegener: Skulptur af patineret bronze forestillende en dansk garder i vagtuniform med gevær og knivbajonet. Sign. C. W. 09. H. ca. 41 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/163
Vilhelm Bissen: Tubal-Kain, verdens første smed. Sign. V. Bissen. Skulptur af patineret bronze. H. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/162
Nielsine Petersen: Tyr. Sign. Nielsine Petersen. Skulptur af patineret bronze. H. 17. L. 27. B. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/144
Russisk pengekiste af metal, indvendigt dekoreret med navnetræk og årstal 1883. 19. årh. H. 17,5. B. 40. D. 31.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/81
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/75
Buste af bronze. Sign. N.H. 01. Berlin. Bronzestøberstemplet Guss. Martin u. Piltzing Berlin. H. 43 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/48
Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer. Ca. 1900. H. 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/12
Et par toarmede stager af forgyldt bronze, modelleret med stående pan ved stamme. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/9
Erdmann Encke (1843-1896) og Oskar Gladenbeck (1850-1921): Par buster af bronzepatineret metal. H. 27 og 28. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK