2427/209
Karl Tuch 1882-?: Ung kvinde i blæsevejr. Sign. Tuch. 311/109. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 18/27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/164
Carl Theodor Wegener: Skulptur af patineret bronze forestillende en dansk garder i vagtuniform med gevær og knivbajonet. Sign. C. W. 09. H. ca. 41 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/163
Vilhelm Bissen: Tubal-Kain, verdens første smed. Sign. V. Bissen. Skulptur af patineret bronze. H. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/162
Nielsine Petersen: Tyr. Sign. Nielsine Petersen. Skulptur af patineret bronze. H. 17. L. 27. B. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/81
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/75
Buste af bronze. Sign. N.H. 01. Berlin. Bronzestøberstemplet Guss. Martin u. Piltzing Berlin. H. 43 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK