2427/9Aarhus
Erdmann Encke (1843-1896) og Oskar Gladenbeck (1850-1921): Par buster af bronzepatineret metal. H. 27 og 28. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/12Aarhus
Et par toarmede stager af forgyldt bronze, modelleret med stående pan ved stamme. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/48Aarhus
Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer. Ca. 1900. H. 56. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/75Lyngby
Buste af bronze. Sign. N.H. 01. Berlin. Bronzestøberstemplet Guss. Martin u. Piltzing Berlin. H. 43 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/78Aarhus
Et par havefigurer af patineret metal på baser af granit. 20. årh. H. 65. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/81Lyngby
Jules Moigniez, efter : Kvæg ved markgærde. Sign. J. Moigniez. Patineret bronze. Vægt 4089 g. L. 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/144Aarhus
Russisk pengekiste af metal, indvendigt dekoreret med navnetræk og årstal 1883. 19. årh. H. 17,5. B. 40. D. 31.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/162Lyngby
Nielsine Petersen: Tyr. Sign. Nielsine Petersen. Skulptur af patineret bronze. H. 17. L. 27. B. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2427/163Lyngby
Vilhelm Bissen: Tubal-Kain, verdens første smed. Sign. V. Bissen. Skulptur af patineret bronze. H. 28.
Vurdering :
2427/164Lyngby
Carl Theodor Wegener: Skulptur af patineret bronze forestillende en dansk garder i vagtuniform med gevær og knivbajonet. Sign. C. W. 09. H. ca. 41 cm.
Vurdering :
2427/209Lyngby
Karl Tuch 1882-?: Ung kvinde i blæsevejr. Sign. Tuch. 311/109. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 18/27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2427/251Aarhus
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af patineret og kobberbelagt bronze i form af en hund. Usigneret. H. 8.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/259Aarhus
Par havefigurer af patineret bronze i form af traner. 20./21. årh. H. 119 og 142. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/289Aarhus
Et par franske empire stager af forgyldt bronze med runde fodstykker, prydet med ciseleringer. 19. årh. H. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: