Moderne auktion i Bredgade
Marts måneds salg har særligt fokus på surrealisme, idet to danske pionerer udi netop denne kunstretning – Wilhelm Freddie og Vilhelm Bjerke-Petersen – begge ville være fyldt 100 år i 2009. Også Statens Museum for Kunst fejrer 100-året for dansk surrealisme med en velarrangeret udstilling over Freddies værker. En pendant finder man på Louisiana, der markerer den internationale surrealisme med en stortanlagt udstilling om Max Ernst.
Blandt hovedværkerne i den surrealistiske præsentation hos Bruun Rasmussen træder bl.a. en fremragende tidlig og hidtil ubeskrevet komposition af Wilhelm Freddie fra 1934 frem.
Man finder dog i det hele taget på eftersynet værker fra de fleste af kunstnerens forskellige perioder: fra de illusionistiske billeder i perioden 1934-46 over de såkaldt esoteriske værker fra 1947-53 til de mere ekspressive billeder fra 1950’erne og frem.
Derudover vil man på væggene som vanligt kunne møde et righoldigt udvalg af værker af højeste kvalitet inden for områderne klassisk modernisme, CoBrA og nutidskunst.
I sektionen for moderne møbler står professor Kaare Klint centralt, blandt andet i kraft af flere stole og sofaer med smukt patineret originalt nigerskind. Et fornemt udvalg af Wegner-stole, som f.eks. den eftertragtede "Swivel chair" fra 1955, akkompagneres af et rent museumsstykke i form af en unika sofagruppe, der er tegnet af Arne Jacobsen som en del af den oprindelige indretning til Rothenborgs hus i Klampenborg fra 1929-30. Dette møblement, der har været i familiens eje indtil nu, er et sjældent dansk udtryk for en international funkismøbelstil, og det fremstår, omend slidt, stadig i original stand.
Auktion: 9.-11. marts
Eftersyn: |
|
Onsdag den 4. marts |
kl. 16 – 20 |
Torsdag den 5. marts |
kl. 13 – 17 |
Fredag den 6. marts |
kl. 13 - 17 |
Lørdag den 7. marts |
kl. 11 - 16 |
Søndag den 8. marts |
kl. 11 - 16 |
Mandag den 9. marts |
kl. 11 - 13 |