Anders Brinch (f. 1971)
“Godspeed”, 2024. Sign. Anders Brinch med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 35×45.
Den danske kunstner Anders Brinch (f. 1971) bor og arbejder i København, Danmark. Han er uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi i 2007. Brinch beskæftiger sig med en lang række discipliner, herunder maleri, skulptur, vægmalerier, installation og forskellige andre projekter. Hans værker er inspireret af psykedelisk kunst, astronomi, populærkultur, tegnefilm, teater og film. Ud fra disse indtryk skaber han et humoristisk og grotesk forestillingsunivers, der på trods af strejf af fantasi beskæftiger sig med hverdagens emner. Hans valg af farver spænder fra sart pastel til mørke og dystre nuancer. Han gør brug af materialer som stof, pailletter og gips samt organisk materiale som planter. De færdige værker repræsenterer ophobninger, hvor nye kombinationer, udtryk og former fødes. Anders Brinch har udstillet bredt i Danmark og i udlandet. Hans værker er repræsenteret på ARKEN Museum for Moderne Kunst, KUNSTEN Nordjyllands Kunstmuseum, Skive Kunstmuseum og Randers Kunstmuseum.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024