Asger Dybvad Larsen (f. 1990)
Uden titel, 2023. Sign. Asger Dybvad Larsen på bagsiden. Olie på lærred. 45×26. Uindrammet.
Den danske kunstner Asger Dybvad Larsen (f. 1990) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Han er uddannet fra Det Jyske Kunstakademi i 2017. Dybvad Larsen arbejder primært inden for maleriet, dets kunsthistoriske ballast og en undersøgende tilgang til bearbejdningen af maleriets traditionelle materialer. Det karakteristiske ved Dybvad Larsens produktion bliver dermed hans proces, hvor det enkelte værk bliver et billede på den konstante kunstneriske udveksling og udvikling, frem for at det selv bliver et værk. Det er en åben proces, hvor de værker, han arbejder på, er i konstant forandring.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
16 bud