2419/26
Kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer, dekoreret med beslag og greb af bronze, plade af delvist rosa- og okkerfarvet marmor. Rokoko form. 20. årh.s. begyndelse. H. 82. B. 114. D. 55.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Vurdering
Hammerslag