750/​241

Købt i november 2005 af Kulturhistorisk Museum Randers.

MEISSEN TAFFELBESTIK af sølv med skafter af porcelæn, dekorerede i underglasur blå med purpur, rød, grøn og guld med blomster og ornamentik, bestående af 18 gafler og 18 knive samt 18 dessertskeer af sølv. 3 knive samt 18 skeer stemplet mester Peter Normand, Randers 1747–1761. Skafter af porcelæn 18. årh. I tilhørende kasse af præget læder. Nøgle medfølger. (54).

Sølv og keramik, 30. november 2005

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK