1749/8716
Popov Porcelainsfabrik
Fem russiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomsterbuketter på hvid grund, fane med netværk og prikker. Popov Porcelainsfabrik, 19. årh. Diam. 21 og 22,5 cm. (5).
Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Erica Zeiner-Henriksen.
Minimal aldersslitage.
Russisk, 4. december 2017
Vurdering
Hammerslag
26 bud