Novgorod-skolen, 17. årh.s slutning
Stor Russisk Ikonstas kirkeikon med fremstilling af den “Den Hellige Treeinghed”. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. Novgorod-skolen, 17. årh.s slutning (restaureret). 78×64,5.
Proveniens: Hans Henning Schrøder (1892–1971), dansk generalkonsul i Skt. Petersborg i 1930'erne.
Lignende eks.: National galleriet Tretyakov, Moscow.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017