Russisk mester, 20. årh.s begyndelse
Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv, punslet med akantuskant. Kyrillisk mestermærke IK, 1908–1917, lødighed 84. H. 12,5. Diam. 26.
Proveniens: Arthur Hansen, der arbejdede i Vladivostok for Store Nordiske Telegrafselskab i årene omkring den russiske revolution. Her giftede han sig med den russiske adelsfrøken, Maria Moskvitina, og sammen flygtede de til København i 1917 medbringende forskellige russiske effekter.
Russisk, 4. december 2017