Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)
Ung pige plukker druer. Sign. monogram. Olie på lærred. 81×55.
Antagelig udstillet Charlottenborg 1862 nr. 84 med titlen “Drueplukkersken”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017