Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Friske hornfisk til salg. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 40×33.
Afbildet: Steffen Lindblad, “Paul Fischer - københavnernes maler” 1964, afb. s. 89. Helge Carlsen, “Billedmageren Paul Fischer” 1991, afb. s. 73.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017