Hans Staudacher (f. St. Urban am Ossiacher See, Kärnten 1923)
Komposition, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 50×35
Udstillet: “Hans Staudacher”, Galerie Köpcke, Lille Kirkestræde, København 9/7–22/7 1960. Erhvervet hér af Knud Pederse.n, Kunstbiblioteket. Proveniens: Kunstbiblioteket og Byens Kunst, Nikolajgade, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier og grafik, 7. juni 2017