2419/​49

I. P. Møller (f. Faaborg 1783, d. København 1854)

Parti ved Bagsværd sø med Marienborg i forgrunden. Usigneret. Olie på lærred. 39×50. Empire ramme.

Marienborg blev opført som sommerbolig for søofficer og direktør for Asiatisk Kompagni, Olfert Fasvier Fischer (1700–1761) i 1745. Navnet stammer fra 1795, hvor ejerens hustru, Marie Lindencrone, fik stedet opkaldt efter sig. I 1934 købte højesteretssagfører og stifter af Davids Samling C.L. David (1878–1960) ejendommen. I 1960 testamenteredes bygningerne, området og indbo til staten, som overtog Marienborg den 1. januar 1962. C.L. David, som opbyggede Davids Samling, ligger begravet i slotsparken. I dag står Marienborg til rådighed for statsministeren som bolig og til repræsentative formål.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK