1815/55
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Design med klassiske Lenkoran ornamenter omgivet af tarantel hovedbort. 20. årh.s begyndelse. 228×155.
Slidte frynser. Minimal slitage på kanter. Ene ende med med reparation af de sidste 2–3 knuderækker(veludført)
Ældre malerier og møbler, 9. april 2018
Vurdering
Hammerslag