1740/1665
Thangka med Padmasambhava siddende på lotustrone i sit palads omkranset af en regnbue, han er omgivet af elever samt flere skyformationer med visioner. Ca. 1900. Billedfelt 64×51 cm.
Proveniens: Vagn Pedersens samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 698, 2001, lot 2367.
Slitage, pletter.
Varia, 5. oktober 2017
Vurdering
Hammerslag