1740/​1665

Thangka med Padmasambhava siddende på lotustrone i sit palads omkranset af en regnbue, han er omgivet af elever samt flere skyformationer med visioner. Ca. 1900. Billedfelt 64×51 cm.

Proveniens: Vagn Pedersens samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 698, 2001, lot 2367.

Slitage, pletter.

Varia, 5. oktober 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.500 DKK