Foto endnu ikke klar
893/​938

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

Købt af Designmuseum Danmark i marts 2020.

“PK 13”. Frisvingerstol med stel af matforkromet fjederstål. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1974. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet.

Proveniens: Kunstneren Søren Georg Jensen (1917–1982). Herefter nedarvet i familien.

“PK 13” er måske Kjærholms mest radikale stol. Det minimalistiske udseende er resultatet af en enestående bearbejdning af Mies van der Rohes Brno-stol, hvor alt overflødigt er skåret væk.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag 1999, side 124–125 og 182. Litteratur: Michael Sheridan. “Poul Kjærholm Møbelarkitekt”, Louisiana 2006.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK