Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
Composition bleue, rouge, verte et noire", 1958. Sign. Serge Poliakoff, 61/100. Editeur Jacques Goldschmidt, Paris. Udført hos Jean Signovert, Paris. Radering, akvatinte og burin i farver. Lysmål 35×27
Litteratur: Rivière III; Schneider III
Malerier, grafik og foto, 7. juni 2018