884/​109

G.C. Oeder (f. Ansbach , d. Oldenburg, German-Danish botanist)

G.C. Oeder a.o. (red.): Icones Plantarum sponte nascentium in Regnis Daniæ et Norvegiæ, in Ducatibus Slesvici et Holsattiæ, et in Comitatibus Oldenburgui et Delmenhorstiæ: Ad illustrandum opus [...] Floræ Danicæ [...]. 17 bind. Kbh 1761–1883. Folio. + Supplement. 1–3, indb. i ét bind num. I-CDXXX. Kbh 1853, 1865 og 1874. Folio. + Joh. Lange: Nomenclator “Florae Danicae”. Kbh 1887. 4to. Sættet er komplet med 3240 orig. håndkolorerede plancher + en ekstra planche af #1, ukoloreret. Alle bind med fælles-titelblad + deltitelblade til alle dele (bortset fra bind I's 1. del, VIIIs 3. del og bind IXs første og anden del). Alle 54 hefter med tekstdel inden planchedel, 7 bind med dansk tekst, resten af bindene med tekst på latin. Alle plancher i bind I er annoterede nederst på siden (i 18.-19. årh. hånd). De fleste plancher i bind I’s første del er nydeligt reparerede/forstærket på bladenes nederste del. Enkelte plancher i bind XVI og XVII er annoterede nederst på siden (i 19.-20. årh. hånd). Bind II med slidt kapitæl, bind III med nederste del af ryggen slidt, bind IX med en anelse løs forperm, bind VIIIs titelblad med fugtpletter, bind XIII tekstblade i tredje del er brunplettede, bind XIV -XVII + Supplement indeholder plancher med fugtpletter. Alle indbundet i pæne helbind af kalv (19.-20. årh.) med forgyldte dekorationer og marmoreret snit. (19)

Et smukt, koloreret og komplet sæt af Flora Danica - et af verdens største planteværker, som blev påbegyndt i 1761. Værket består af 51 hæfter og 3 supplementshæfter med i alt 3240 kobberstukne tavler med afbildninger i folioformat af alle de planter, som “forekom vildtvoksende i Riget”. Formålet med værket skulle først og fremmest være være at udbrede kendskabet til botanikken og derigennem opnå et større kendskab til de forskellige planters egenskaber.

Sjældent.

Nissen 2249.

Condition report on request. Contact fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Dette emne er udgået