Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Parti fra Mykines Bygd, Færøerne. Sign. S. J. Mikines 52. Olie på lærred. 96×116
Proveniens: Erhvervet af den nuværende ejers far direkte fra kunstneren i starten af 1950erne. Har aldrig tidligere været udbudt til salg.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017