872/363
Arent Dragsted (f. 1821, d. 1898)
Diamanthalskæde af 18 kt. delvis satineret hvidguld prydet med talrige brillant- og enkeltslebne diamanter. L. ca. 42 cm. Vægt ca. 65,5 g. Diamant mangler. Ca. 1960–70.
Proveniens: Hidrørende fra dansk privatsamling.
Smykker, 1. juni 2017
Vurdering
Hammerslag