919/​46

I. P. Møller (f. Faaborg 1783, d. København 1854)

En maler siddende i klitterne ved Harboøre. Usigneret. Olie på lærred. 28 × 33.

Købt af Lemvig Museum marts 2024

Betegnet på blændrammen “Harboøre 1840”. Ifølge udstillingskataloger fra Charlottenborgs Forårsudstilling og fortegnelsen over kunstnerens dødsboauktion var det i 1850'erne, at I. P. Møller udførte og udstillede værker fra den jyske vestkyst og Harboøre.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 528 (1917), nr. 1220 (1927), nr. 1332 (1931), dennes auktion Winkel & Magnussen 127, del IV, 1933 nr. 141. Bruun Rasmussen auktion 914, 2023 nr. 888.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK