Anton Rooskens (f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976)
“Red Flying Bird”. Sign. Rooskens 70. Gouache på papir. Lysmål 36×49
Proveniens: Reflex Modern Art Gallery, Amsterdam.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2018