879/​468

Domenico Gargiulo (kaldet Micco Spadaro) (f. Napoli 1609, d. sst. 1675)

Købt af Statens Museum for Kunst i maj 2018.

Parti fra Solfatara di Pozzuoli. Usigneret. Betegnet M. Spadaro. Dateret La Zolfatara A di 22 di Marzo 1648. Sortkridt, pen og lavering på papir. Bladstørrelse 205×273 mm.

Domenico Gargiulo var i lære hos Aniello Falcone i dennes atelier i Napoli og fattede tidligt interesse for de napolitanske landskaber. Det fortælles at han sammen med Salvator Rosa drog på ture og tegnede de omkringliggende landskaber. Denne tegning er dog noget senere. Vulkankrateret brugte Gargiulo flere gange i malerier af Sankt Januarius' martyrium. Landskabstegninger af Gargiulo er i dag meget sjældent på markedet.

Litteratur: Joachim Meyer, “Aggiunte alla Collection de Solimène”, Le Dessin Napolitain. Actes du colloque international Ecole Normale Supérieure, 6–8 mars 2008 sous la direction de Francesco Salinas et Sebastian Schütze, Paris/Rom 2010, afb. og omtalt s. 282–283.

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK