2416/​49

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

Portræt af en ung kvinde. Usigneret. Senere indridset C. H. Betegnet på blændrammen “ [...] malet af min fader Constantin Hansen, skrevet af hans Datter Thora Constantin-Hansen”. Olie på lærred. 45×37.

Krakeleringer. Lærred bør strammes op. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag