Foto endnu ikke klar
846/​806

Joseph Istler (f. Prag 1919, d. sst. 2000)

Erhvervet af Museum Jorn i marts 2014.

Komposition. Sign. Istler 49. Gouache på papir. Lysmål 33×23

Udstillet: “Cobra”, Malmö Konsthall, 1986, kat. nr. 108. Udstillet“ Cobra”, Hara Museum of Contemporary Art, Tokyo 1986. Udstillet: “Cobra”, Liljevalchs , Stockholm 1987, kat. nr. 108. Udstillet: “Automatismes p......” Centro Atlantico de Arte Moderno, Las Palmas 1992. Udstillet: “Cobra”, Musée d'art Moderne et d'Art Contemporain, Liège 1993. Udstillet: Cobra museum voor moderne kunst, Amstelveen 1996. Proveniens: Hidrørende fra Karel van Stuijvenbergs samling, Caracas.

Moderne malerier og grafik, 5. marts 2014

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK