Windmills
Engelsk lommeur med spindelgang og kvarterrepetition på klokke, i dobbeltkasse af guld, gennembrudt og graveret med fugle, bladværk og masker, hvid skive med romertal og ydre 5-sekunder arabertal, delvis forgyldt værk signeret Windmills London. Ydre kasse stemplet med utydeligt årsbogstav (gotisk) samt mestermærke WI. Ca. 1700–1720. Vægt ialt 187 gr. Kassediam. 47/55 mmm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018