Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
Figurkomposition. Sign. på monteringspap under arket Carl Henning Pedersen 1941. Tusch, akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 37×44,5.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Antagelig erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejeres forældre.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2018