818/​113

Remmert Pietterz (Petersen), værksted, 17. årh.

Erhvervet af Museet på Koldinghus i marts 2011.

Christian IV i rød brokadedragt med stor kniplingekrave og manchetter. Usigneret. Olie på lærred. 102×72.

Nærværende maleri har mange lighedspunkter med Frederiksborgmuseets inventarnr. A. 53, der er malt af Remmert Pietterz. Museet daterer maleriet til at være malt mellem 1635–1637 p.g.a kongens fletning.

Malerier, 1. marts 2011

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK