1504/​51

Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i januar 2015.

“Fra det omløbende galleri i Frederiksborg Slotskirke”. Sign. K. J. 1916. Olie på lærred. 70×52.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 183.

Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 259.

Udstillet: Winkel & Magnussen, “Retrospektiv Karl Jensen udstilling” 1916 nr. 183.

Proveniens: Karl Jensen (1916). Kunsthallen auktion 387, 1990 nr. 107.

Krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 19. januar 2015

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.000 DKK