Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)
Jagtgudinden Diana med to hunde. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 153×106. Rigt udskåret ramme af forgyldt træ, antagelig udført af kunstneren.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 472, 1985 nr. 110, afbildet s. 119.
Ældre malerier og møbler, 7. august 2017